Львівському журналістові-розслідувачу правоохоронці шиють кримінал

Львівському журналістові Валентину Можару вручили обвинувачення у побитті людини на ринку «Торпедо». Хоча він стверджує, що робив журналістське розслідування та зняв на відео факт, коли ця особа-скаржник разом з іншими виносила з ринку торговий павільйон, який належав іншому громадянину.

Про це сьогодні, 28 березня, під час прес-конференції на тему: «Кримінальна відповідальність за журналістське розслідування», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив журналіст профспілкової газети “Захист праці” Валентин Можар.

Він нагадав події 2015 року, коли на ринку «Торпедо» у Львові підприємці, які там вели торгівлю, розділилися на дві частини. Декому це не сподобалося і там відбувалися, так звані, містечкові війни. Одна частина підприємців, яких намагалися змусити піти з ринку, звернулася до Валентина Можара з проханням провести журналістське розслідування. Отож, з’ясовуючи ситуацію, він став свідком крадіжки торгового павільйону.

– 20 квітня 2015 року я був на ринку, знімав події і став свідком, як четверо чоловіків виносили чужий металевий павільйон. Я знімав це на відео і паралельно зателефонував власникові того павільйону. Чоловіки, які потрапили в об’єктив моєї камери, побачили, що я їх знімаю, і почали мені погрожувати та спробували оточити мене, аби забрати камеру – згадує той день Валентин Можар.

Йому вдалося відбігти, заховатися, зачинитися в одному з торгових павільйонів та викликати поліцію. Проте разом з поліцією на місце пригоди приїхало і керівництво ринку, яке попередило журналіста, що він матиме проблеми.

– За два тижні після цього мене викликав до себе слідчий Личаківського райвідділу міліції Юрій Юрченко. Я вирішив, що мене викликають як свідка крадіжки. Натомість слідчий каже мені, я цитую: «Нащо ти, малий, побив дєда?». І показує результати медсудекспертизи, в якій вказано що один із тих, хто мені погрожував та переслідував, отримав черепно-мозкову травму, – розповідає Валентин Можара.

Слідчий того дня, за словами Можара, поводився з ним агресивно, тиснув на нього. А на додаток до всього, на допит прийшли, нібито, потерпілий зі знайомим та з директоркою ринку.

– Саме ця директорка розповідала, нібито, потерпілому та його свідку, що вони повинні говорити і що слідчий повинен внести в протокол. Хоча в самому протоколі навіть згадки про неї не було, не зазначили, що й вона була присутня при цьому. Я відмовився підписувати такий протокол. І слідчий в нервах його порвав, – стверджує журналіст.

Після трьох годин беззмістовної та агресивної розмови зі слідчим, Валентин Можара пішов з відділку, оскільки довше його тримати не мали права. А в чергового залишив заяву, в якій описав усе, що відбувалося у кабінеті слідчого.
І аж через два роки журналіст довідався, що справу поліція вже дорозслідувала та скеровує до суду, а його самого вважають винним у побитті працівника ринку.

Причому, новий слідчий Личаківського райвідділу поліції Петришин С.С. гадки не має ні про те, що журналіст робив розслідування, не бачив відео, на якому зафіксовано крадіжку, та й самих свідчень і заяв тих, у кого вкрали павільйон, немає. Є тільки свідчення та заяви працівників та дирекції ринку.

– Я не розмовляв з цим чоловіком, який каже неправду, що я його побив. Я бачив його одного разу в кабінеті слідчого. Тоді на мене дуже сильно і агресивно тиснули. Тому я не знаю, чому він це робить. Можливо, директорка погрожувала йому звільненням. Але навіть не в тому річ. Я робив журналістське розслідування. А вони намагаються таким чином мене оббрехати та залякати, – каже Валентин Можара.

Наразі, за його словами, справа передана в суд, де він і буде доводити свою невинуватість. А цього четверга львівські активісти пікетуватимуть ГУ НП у Львівській області, обласну прокуратуру та Личаківський райвідділ поліції, аби висловити своє невдоволення їхніми методами роботи.

Журналіста також підтримують ті працівники ринку «Торпедо», на прохання яких він проводив розслідування. Вони готові йти до суду і давати правдиві свідчення, що ж насправді відбувалося того дня, 20 квітня 2015 року на ринку, стверджує Валентин Можара.

Архіви