Кандидати в нардепи у 119 окрузі повідомили про використання адмінресурсу

Військовий парад 24 серпня, під час святкування Дня Незалежності України, – потрібен.

Про це сьогодні, 10 липня, під час виборчих дебатів за проектом «Інтерактивні відеодебати, відеодискусії і відеомарафон суб’єктів виборчого процесу з дотриманням гендерного паритету», які відбулися у Львівському прес-клубі, одностайно заявили висуванець партії «Самопоміч» Андрій Дудчак та висуванка партії ВО «Свобода» Ірина Сех. Дебатери балотуються у виборчому окрузі № 119.

Андрій Дудчак є чинним депутатом Бродівської міської ради та президентом футбольного клубу «Богун». 

Його опонентка більше відома виборцям – Ірина Сех вже втретє балотується в цьому окрузі. У 2012 році вона виграла вибори, а у 2014 році – програла. Також вона працювала головою Львівської обласної адміністрації з березня до серпень 2014 року. Але останні п’ять років відійшла від політичної діяльності. 

– Я займалася громадською та волонтерською діяльністю. Створила та очолюю Всеукраїнську організацію об’єднання українок «Яворина», яка допомагає українському військові та родинам загиблих. Також ми відвідуємо сиротинці та самотніх людей, – розповіла Ірина Сех. 

Під час дебатів кандидати прокоментували останні оприлюднені рейтинги, які стверджують, що їхні партії можуть не пройти до Верховної Ради.

– Я би не довіряла рейтингам. Ми пам’ятаємо останні парламентські вибори, коли «Свободі» давали три відсотки. А партія набрала десять відсотків, – каже кандидатка від ВО «Свобода».

Натомість її конкурент впевнений, що рейтинг партії, до якої належить він, ще зросте.

– П’ять років тому об’єднання «Самопоміч» отримало великий відсоток довіри виборців та зайшло до Верховної Ради у трійці лідерів. Але згодом партія стала опозиційною до чинної влади, і Президент та його команда вирішили збити високий рейтинг нашого лідера, тому що бачили в ньому свого конкурента. Але «Самопоміч» не продалася та не зрадила своїм принципам. Зараз виборці розчаровані у владі й хочуть бачити нових політиків. Тому, можливо, рейтинг не є таким високим, як би нам хотілося, – каже Андрій Дутчак. 

Під час цих виборів у 119 окрузі партія «Опозиційна платформа «За життя»» виставила двох своїх уповноважених осіб, А «Свобода» та «Самопоміч» – по одному. Чи це означатиме, що партія «За життя» збере у цьому окрузі багато голосів? – запитав модератор дебатів.

– У партії «За життя» перспектив у нашому окрузі дуже мало. До прикладу, під час президентських виборів Юрій Бойко отримав у сусідньому з нами районі, але у Рівненській області, майже 10 відсотків голосів, а в нас – менше одного. Але у Рівненській області є багато церков російського патріархату, – прокоментував ситуацію висуванець партії «Самопоміч». 

У цьому ж окрузі балотуються двоє «слуг народу». Один – від партії «Слуга народу». А інший – від громадської організації «Слуга народу України». 

– Один з них, від партії, – мешканець Львова. А інший – засновник громадської організації, наш, бродівський, – пояснив Андрій Дудчак як розпізнавати «Слуг народу».

Водночас він не володіє інформацією, хто з кандидатів є технічним. А ось його опонентка на власні очі бачить, як забирають голоси виборців від тих кандидатів, які мають найбільшу підтримку. 

– Я думаю, що є такі кандидати. Вони працюють там, де є найбільша підтримка деяких кандидатів. До прикладу, в Бродівському районі, – говорить Ірина Сех. 

Що стосується передвиборчих обіцянок, то у своїй програмі висуванка ВО «Свобода» обіцяє запровадити фінансування Збройних сил України на рівні не менше, ніж 5 відсотків ВВП. А висуванець «Самопомочі» пропонує платити зарплату військовослужбовцям – не менше 30 тисяч гривень. 

– Сьогодні контрактник Збройних сил України отримує 10 тисяч гривень. У той час, коли чиновник Львівської обласної адміністрації, зокрема заступник голови, отримує 60 тисяч гривень, – підтримує опонента Ірина Сех. 

Також вона обіцяє лобіювати виплати українським сім’ям з нагоди народженням дитини у сумі 120 тисяч гривень. А в партійній програмі ВО «Свобода» є обіцянка забезпечити молодим мамам середньомісячну зарплату впродовж трьох років за догляд за дитиною.

– Наша партія вже зареєструвала відповідний законопроект. Тому я це підтримую і планую реалізовувати, – каже Ірина Сех.

З нею погоджується її опонент.

– У програмі партії «Самопоміч» також є пропозиція виплачувати родинам у зв’язку з народженням дитини сто тисяч гривень. А також – захист для багатодітних родин в частині виділення безкоштовного житла, – розповів Андрій Дудчак про соціальний блок програми. 

В економічній сфері представник від «Самопомочі» пропонує зменшити підприємцям податок на прибуток та запровадити податок на виведений капітал.

– Якщо кошти будуть працювати не в нашій економіці, а великі компанії будуть їх виводити з України, то економіка не буде зростати. А податок на виведений капітал буде стимулювати нашу економіку, – вважає він.

Ірина Сех не підтримує в цьому свого опонента. Тим більше, що теза на податок на виведений капітал належить команді Петра Порошенка.

– Хай би пан Порошенко запропонував ліквідувати олігархічні монополії. Хай би пан Порошенко ухвалив законопроект «свободівців» про повернення капіталів з офшорів та усунення схем виведення грошей з України, – емоційно відреагувала колишня голова Львівської облдержадміністрації. Натомість вона підтримує обіцянки своєї партії про те, що малий бізнес потрібно оподатковувати малими податками, а великий – великими. І – не скасовувати єдиний податок для ФОПів. 

Її підтримав і конкурент за крісло в парламенті.

– Моя думка: потрібно зберегти єдиний податок для фізичних осіб-підприємців. А щодо шкали податків, то тут треба дивитися, кому і скільки платити, – зауважив Андрій Дутчак. 

Також опоненти не оминули питання вирішення війни на Донбасі.

– «Свобода» вже давно говорить, що треба розірвати дипломатичні відносини з Російською федерацією та ініціювати міжнародний трибунал з розслідування злочинів проти людства, які здійснила Російська Федерація. Ми пропонуємо ініціювати зміну безплідних Мінських угод на Будапештський формат та залучити США, – вважає висуванка партії «Свобода».

– Щоб повернути окуповані території, потрібно виграти війну з Росією. Повернення територій може бути й невійськовим способом, але одночасно – з підвищенням обороноздатності нашої держави. Ми запровадимо єдину політику щодо окупованого Криму та частини Луганської та Донецької областей, – обіцяє член партії «Самопоміч». 

Але поки тривають виборчі перегони, кандидати ведуть виборчі бої у своєму окрузі.

– У мене є претензії до роботи виборчої комісії. Влада на догоду провладному кандидатові замінила фахового голову комісії на іншу особу. Зараз головою виборчої комісії є особа, яка служила всім владам і була головою багатьох провладних виборчих комісій. Ми вже маємо, на жаль, негативний досвід спілкування, – повідомила Ірина Сех.

Також вона має намір звернутися до поліції із заявою про порушення ведення виборчої кампанії. 

– У суботу в селі Задвір’я Буського району відбувся фестиваль «За двором», який фінансується за кошти обласного бюджету. А на сцені були два великі банери одного з кандидатів у депутати. Я вважаю це грубим порушенням виборчого законодавства, – зазначила кандидат від ВО «Свобода».

Натомість її опонент таку тенденцію помітив під час футбольних матчів.

– У нас в окрузі відбувається багато і футбольних турнірів і різноманітних безкоштовних концертів. Але людям нав’язують думку, що це проходить за підтримки певного кандидата. А я на самому початку своєї виборчої кампанії застановив собі, що не говоритиму про своїх конкурентів образливих слів. Хоча, якщо будуть вже великі порушення, то ми будемо реагувати, – пояснює кандидат від «Самопомочі» свій мирний настрій. 

Водночас, Ірина Сех не є настільки миролюбною. Її зачіпають проблеми округу, які досі не вирішені.

– 30 відсотків сіл нашого округу не мають транспортного сполучення. Тобто люди не мають автобуса, щоби дістатися до районного центра. Ми говоримо про серйозні інвестиції, а люди не мають чим заїхати до лікарні або до управління соціального захисту. Перевізники повигравали тендери, мають зобов’язання, але не виконують їх. Також у нашому окрузі за останній період позакривали медичні заклади. За часів Януковича ми не дозволили закрити жодної лікарні та школи. А зараз закривають ФАПи, звільняють медичних працівників у селах, немає елементарної медичної допомоги. Крім того, школи закривають. І все це назвали гарним словом – «децентралізація», – перелічує проблеми кандидатка від ВО «Свобода». 

Обидва кандидати стверджують, що  не витрачають шалених коштів на передвиборчу кампанію. 

– Моя виборча кампанія є дуже мізерною, порівняно з рештою кандидатів. Ми маємо чорно-білу газету, один аркуш. Ми маємо партійну нашу газету, невеличку кількість плакатів та декілька банерів. Я не можу себе рівняти до тих новітніх проектів, якими сьогодні розвішаний округ. Мене підтримує низка підприємців. У мене дуже економна виборча кампанія. На сьогодні витрачено понад 20 тисяч гривень виборчого фонду, – підрахувала Ірина Сех витрати на вибори.

Натомість Андрій Дудчак стверджує, що йому вибори коштують набагато дешевше.

– Моїх банерів взагалі немає. У мене є малесенькі плакати і газета політичної сили, де на одній сторінці є стаття про мене. Іншої реклами я не маю. Мій виборчий фонд – 10 тисяч гривень. Натомість деякі мої конкуренти витратили декілька мільйонів гривень, – каже кандидат від «Самопомочі». 

Довідка

Мета проекту: Інформування мешканців і журналістів Львівщини та України про кандидатів у депутати Верховної Ради. Забезпечення комунікацій між виборцями, ЗМІ, експертами і кандидатами в народні депутати та їхніми командами для усвідомленого, якісного вибору нового парламенту. Підвищення рівня прозорості виборчого процесу та активізації і поліпшення діяльності ЗМІ. Паритетне представлення жінок-кандидаток для формування нового парламенту з дотриманням 30% квоти.

Проект підтримує «Медійна програма в Україні», яку виконує міжнародна неурядова організація «Internews» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Архіви