Грибовицьке сміттєзвалище слід оголосити зоною НС, – експерт

У ситуації з вирішенням проблеми Грибовицького сміттєзвалища органи місцевого самоврядування мають думати про можливість залучити кошти з держбюджету, так, як це було з будівництвом стадіону до «Євро-2012». Один із механізмів, що передбачає додаткове державне фінансування, – оголосити цю територію зоною надзвичайної екологічної ситуації. І для цього є підстави.

Таку думку 18 листопада на прес-конференції висловила керівник юридичного відділу Міжнародної благодійної організації «Екологія – право – людина» Ольга Мелень-Забрамна.

Вона підкреслила: незважаючи на величезну кількість кричущої інформації щодо негативного впливу на здоров’я людей, навколишнє середовище функціонування Грибовицького сміттєзвалища, влада сьогодні нічого не робить і не замислюється над цим.

«Дуже дивно, яким чином місцева влада обирає пріоритети для області, міста; чому думає лише над тим, як підвищити туристичну привабливість регіону, покращити стан спортивної інфраструктури. Це звичайно добре, але якщо люди будуть хворі, то їм буде не до видовищ та спорту. Хоча на спортивні події у нас кошти є, а на закриття такого об’єкту і облаштування іншого сміттєзвалища, на жаль, немає», – наголосила Мелень-Забрамна.

Вона нагадала, що Грибовицьке сміттєзвалище є об’єктом комунальної власності, експлуатується Львівською міськрадою, тому саме компетенція ЛМР вирішити його майбутню долю.

«Є величезна кількість досліджень, які підтверджують: жити біля цієї території просто неможливо. Багато державних органів, в тому числі й Мінекології, визнали екологічний вплив цієї території екологічно недопустимим, зауважила керівник юридичного відділу Міжнародної благодійної організації «Екологія – право – людина». – Наприклад, на території Великих Грибович, Малих Грибович, Дублян перевищення гранично допустимої концентрації хрому у воді – в 47 разів. Також це перевищення фенолів, ртуті у воді, повітрі. А це все потрапляє на стіл не лише мешканців сіл довкола Грибовицького сміттєзвалища, але й львів’ян».

Ольга Мелень-Забрамна зазначила: сьогоднішня ситуація в країні така, що іноземним інвесторам тут складно працювати. Знайти необхідні чималі кошти в міському чи обласному бюджетах на вирішення проблеми Грибовицького сміттєзвалища теж непросто – доведеться заморозити інші видатки. Тому органи місцевого самоврядування, з її слів, мають думати про можливість залучення коштів з держбюджету, так, як отримали гроші на будівництво стадіону до «Євро-2012».

«Один із механізмів є такий, що у випадку оголошення певної території зоною надзвичайної екологічної ситуації, на цю територію повинні виділятись гроші з резервного фонду Кабміну, передбачається державне фінансування. Підстава для оголошення цієї території такою зоною є – дані лабораторних досліджень за десять років. Є статистика МОЗу, яка засвідчує, що люди, які живуть довкола сміттєзвалища, частіше хворіють».

Тому, підсумувала експерт, громада має вимагати у влади все-таки правильно розставляти пріоритети; закликати органи місцевого самоврядування звернутись з відповідними клопотаннями до Кабміну, Президента, аби оголосити територію Грибовицького сміттєзвалища зоною надзвичайної екологічної ситуації і вимагати додаткового фінансування на вирішення нагальних екологічних проблем.

Архіви