Експерти не задоволені роботою поліції, прокуратури та суду у Львівській області

Львівщина за розвитком демократії в Україні посідає п’яте місце. Перші три місця, за рівнем демократичності, розділили між собою Івано-Франківська, Тернопільська та Хмельницька області. Найнижчий рівень демократії, за оцінками фахівців, є в Одеській області.

Про це сьогодні, 21 березня, під час прес-конференції на тему: «Львівщина у рейтингу демократичного розвитку областей України-2016», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив аналітик ГМ "ОПОРА" Олександр Неберикут.

За його словами, нещодавно в Україні опитали експертів, щоби виміряти демократичний розвиток різних регіонів. Інтерв’ю взяли в освітян, правозахисників, громадських активістів, держслужбовців, підприємців, політологів, науковців та представників ЗМІ.

– Опитували різних фахівців у рамках різних десяти тем, починаючи від прав людини – до корупції. Тому це дослідження показує як фахівці сприймають різні практики, що пов’язані з демократичністю, порівняно з об’єктивним станом, який виміряти неможливо, – застеріг експерт.

Отож, дослідження показало, що в Україні немає регіонів, де зовсім відсутня демократія, як і немає таких, де є високий рівень демократичності.

– Львівська область з можливих п’яти балів отримала 3,21 бала. Це є високий показник, і Львівщина посідає лідерські позиції, – вважає Олександр Неберкут.

Найгірше фахівці оцінили справи в сфері громадської безпеки та діяльності органів правопорядку на Львівщині. Найбільше зауважень у експертів є до того, що керівники прокуратури та поліції ніколи не звітують публічно.

– Також незадовільною є ситуація з ефективністю реагування органами поліції та прокуратури Львівської області на зловживання, правопорушення та злочини, які виявили громадські активісти за ЗМІ. Крім того, експерти зазначають, що політики та бізнесмени мають вплив на працівників органів поліції та прокуратури. За цим показником Львівська область посідає 17 позицію та належить до регіонів з найнижчим рейтингом в межах цього блоку, – оголошує зведені результати опитування аналітик ГМ "ОПОРА".

Поряд з поганою роботою правоохоронних органів, експерти зазначають і неефективність у боротьбі з корупцією.
Водночас Львівська область є однією з найбільш активних у проведенні громадських масових заходів. Тільки за минулий рік у Львові та області було 1122 мирних зібрань. І тільки десять із заявлених не відбулося, тому що їх заборонив суд. Для порівняння, в інших містах України таких зібрань могло бути до 200-300 за рік.

– У межах цього блоку оцінювалася і якість судочинства. Експерти оцінили, що в нашій області має місце дуже великий вплив окремих приватних осіб, наприклад, бізнесменів на суддів. Через це відчувається низький рівень довіри до суддів та невдоволеність виконанням судових рішень, – констатує Олександр Неберикут.

Що стосується соціально-економічного стану області, то на Львівщини немає перешкод у реєстрації бізнесу. Однак є дуже жорстка конкуренція з боку великого бізнесу та епізодичний тиск на підприємців з боку органів адміністрацій. 

– Ця конкуренція часом ведеться незаконними способами. Також зафіксовані факти рейдерських атак та неправомірного тиску на представників малого і середнього бізнесу, – каже експерт.

Отож, підсумовуючи експертні оцінки, аналітики сформували певні рекомендації, які би мали допомогли посиленню демократії в області.  Верховній Раді рекомендують удосконалити законодавство про судочинство та провести кадрове оновлення суддівського складу на місцях; органам місцевого самоврядування – активніше використовувати можливості транскордонного співробітництва; державним адміністраціям – активніше залучати громадських експертів до розроблення рішень та їхньої реалізації, робити відеофіксації та оприлюднення конкурсів на заміщення вакантних посад тощо.

Архіви