DW: Україна закриває східний кордон для нелегалів

9 липня офіційно опублікована ратифікована в червні Верховною Радою України українсько-російська Угода про реадмісію. Експерти очікують, що це сприятиме переговорам з ЄС про лібералізацію візового режиму.

Київ домагався від Москви укладення угоди про реадмісію більше десяти років. Як сказав в інтерв’ю DW голова парламентського комітету з боротьби з організованою злочинністю та корупцією Віктор Чумак, 2006 року сторони вперше підписали угоду про прийом-передачу осіб, які незаконно перетинають українсько-російський кордон. "Це ще була не угода про реадмісію, а радше міжвідомча угода про співпрацю між прикордонними службами двох країн. Все це відбувалося практично з доброї волі прикордонних підрозділів з кожної сторони", – зазначив депутат.

За його словами, реадмісія, яка передбачає повернення осіб, що нелегально перетнули міждержавний кордон, більш широке поняття. Саме її передбачає підписана в Москві в присутності українського й російського президентів – Віктора Януковича та Володимира Путіна – в жовтні 2012 року Угода про реадмісію між Україною та Росією. П’ятого червня 2013 року цю угоду ратифікував український парламент.

Тепер обидві держави передаватимуть одна одній не лише осіб, яких піймали безпосередньо при нелегальному перетині кордону, а ще й тих, кого затримали на всій території обох держав. За даними Державної прикордонної служби, лише 2010 року в Україні нараховувалось 30 тисяч нелегалів. Це ті, кого вдалося виявити. Реальні ж цифри, на думку експертів, є значно вищими.

Позитивні прогнози

Чумак не виключив, що в процедурі передачі нелегальних мігрантів можуть виникнути проблеми на відомчому рівні. "Російська міграційна служба звикла працювати з МВС України. Але з українського боку угоду має виконувати ще й прикордонна служба, і їй доведеться звертатися до російської міграційної служби, яка на кордоні не представлена", – зазначив депутат. Однак, він вважає, що ці перешкоди будуть подолані, і угода буде виконуватись, попри те, що жодних повідомлень про її ратифікацією Держдумою Росії наразі не надходило.

Оптимізм депутата поділяє й науковий директор Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Олександр Сушко. В інтерв’ю DW він сказав, що цю угоду не обов’язково має ратифікувати Держдума, оскільки в Росії існують інші способи запровадження в дію таких домовленостей. Експерт звернув увагу на те, що в угоді про реадмісію врегульовано більшість механізмів прийому-передачі нелегальних мігрантів, через які не виконувалась попередня угода від 2006 року.

Облав не буде

Угода про реадмісію з Росією важлива для Києва тому, що "більшість нелегальних мігрантів з третіх країн потрапляють в Україну саме з території Росії", зауважив Сушко. Експерт не очікує помітних змін в режимі українсько-російського кордону чи масових облав на мігрантів на вулицях українських міст та селищ. "Жодних способів перевірки чи боротьби з нелегальною міграцією через внутрішні правоохоронні процедури ця угода не встановлює", – сказав експерт.

Віктор Чумак, у свою чергу, повідомив, що режим виявлення нелегальних мігрантів на кордонах держави та на всій її території залишається незмінним впродовж останнього десятиліття. "Зараз набагато менший потік нелегальних мігрантів, ніж в 2000-2002 роках, коли були піки нелегальної міграції. Цей потік зменшився тому, що від 2008 року діє угода про реадмісію з Євросоюзом, і маршрут нелегальної міграції в країни ЄС через Україну став непривабливим", – каже Чумак.

Спрощення візового режиму з ЄС

Для українців виконання Угоди про реадмісію з Росією важливе ще й тим, що це створює сприятливі умови для успішного перебігу переговорів з ЄС про лібералізацію візового режиму. Як нагадав Чумак, Євросоюз завжди вказував на необхідність посилення безпеки на українських кордонах. "Одними з головних вимог завжди були делімітація й демаркація кордонів, а також встановлення реадмісійного простору на території всієї України", – сказав депутат.

Цю думку поділяє й директор Міжнародного інституту демократій Сергій Таран. Водночас він висловив сумнів в тому, що угода про реадмісію бездоганно виконуватиметься російською стороною. "Росії не вигідна угода про реадмісію, вона не хоче приймати мігрантів, які через її територію потрапляють в Україну, – зауважив Таран у розмові з DW. Він вважає, що запровадження додаткових заходів безпеки на українсько-російському кордоні допомогло б вирішити проблему з нелегальними мігрантами й без додаткових домовленостей з Росією. Але це, підсумував Таран, було б невигідно для нинішньої влади в Україні з політичного боку.

Архіви