День тиші перед виборами не є ознакою європейськості

У Польщі і Словаччині перед виборами немає дня тиші. Зате у Словаччині є штраф за винесення бюлетеня за межі виборчої дільниці.

Про це сьогодні, 17 березня, під час круглого столу: «Відкриті списки по-європейськи: як це працює на парламентських виборах у Польщі і Словаччині?», який відбувся у Львівському прес-клубі, розповіла аналітик моніторингово-аналітичної групи "ЦИФРА", спостерігач за виборами в Польщі та Словаччині Іванна Фединчук.

У Польщі суворіші правила, за якими відбуваються вибори, ніж у Словаччині. Якщо у Словаччині, зокрема, бюлетені друкують на звичайному аркуші паперу формату А-4, то у Польщі на бюлетені є печатка. Але ані в одній, ані в іншій країні на бюлетенях немає водяних знаків.

– Бюлетень у Польщі складається з книжечки, де кількість аркушів відповідає кількості політичних партій, які беруть участь у політичних виборах, та на останньому аркуші – позапартійні кандидати. Цього року вона («ЩЛ» -книжечка) мала 11 аркушів. Кожен виборець вибирає свою партію і в межах цієї партії вибирає конкретного кандидата, – каже вона. 

У Польщі є 41 багатомандатний виборчий округ. Кожен округ у підсумку виборів отримує від 7-и до 19 депутатів Сейму. 

Щодо агітаційних матеріалів на дільницях, то в Словаччині висить оголошення, що за винесення виборчого бюлетеня за межі дільниці – штраф 33 євро.  

А ось дня тиші немає. Хіба що, в Польщі в день голосування не можна ані  знімати агітки, ані чіпляти нові.  

Проаналізувавши вибори у Польщі та Словаччині, Іванна Фединчук зауважила, що це не означає, що моніторингово-аналітичної групи "ЦИФРА" буде рекомендувати взяти якийсь з них за взірець. 

– Ми не виходимо з заявами, що Україні потрібна саме така модель. Ми хочемо показати, що, ніби, однакова модель на вході може на виході дати зовсім різні результати, – каже вона. 

Довідка

Упродовж останніх років в Україні активно дискутують питання зміни виборчої системи. Серед найбільш прийнятних альтернатив розглядають пропорційну систему відкритих партійних списків.

Для того, щоб глибше вивчити особливості функціонування цієї системи, моніторингово-аналітична група «ЦИФРА» організувала місії спостереження на парламентських виборах у Польщі (жовтень, 2015) та Словаччині (березень, 2016). Представники МАГ «ЦИФРА» спостерігали за процесом голосування, підрахунком голосів та визначенням результатів виборів; спілкувались із представниками центральних виборчих комісій цих країн, а також членами окружних та дільничних виборчкомів; зустрічалися з представниками місцевих громадських організацій, експертами та аналітиками з питань виборів та виборчого законодавства.

Архіви