Чиновники, які би мали сприяти децентралізації, були найбільшим гальмом у процесі реформування.
У цьому зізналася голова Тростянецької сільської об’єднаної територіальної громади Олександра Леницька сьогодні, 28 березня, під час інтерв’ю-прес-конференції на тему: "Реформи у Тростянецькій об’єднаній громаді", яка відбулася у Львівському прес-клубі.
– Ми отримали великий супротив. Тому що Тростянецька сільська громада дуже велика, немає вираженого адмінцентру. Прогнози, які нам давали, були дуже погані. Нам казали, що ми не ввійдем ані в перспективний план розвитку України, ані не зможемо утримувати всі свої обєкти та установи, – ділиться вона досвідом.
На її думку, це сталося тому, що все нове в нас спочатку сприймається в штики. І держчиновникам не хотілося ніяких змін. Проте в подальшому ініціативній групі від майбутньої територіальної громади вдалося дійти спільної думки з миколаївською адміністрацією і з районом, і з областю.
– Ми акумулювали свій досвід, проаналізували доходи сільських рад, які об’єднувалися в громаду. В тому, що громада об’єдналася, це є досвід і відвага колишніх сільських голів цих п’яти сільрад, – каже Олександра Леницька.
За її словами, держчиновникам довелося таки прислухатися до думки громади. У підсумку Тростянець став адміністративним центром, хоча до того часу в цьому селі не було навіть сільради.
– Тростянець розташований у дуже вигідному становищі щодо доїзду. А доїжджати до географічного центру, який пропонували, не є зручно, – каже вона.
За словами голови Тростянецької сільської об’єднаної територіальної громади, наразі робити висновки – чи варто було об’єднуватися, чи ні – зарано.
– Ці три місяця існування громади принесло мешканцям громади більше незручностей, ніж навпаки. Всі колишні сільські голови, які би мали виконувати обов’язки старост, увійшли в депутатських корпус і працювали над організаційною роботою нашої об’єднаної громади. Не можна оцінювати роботу громади за трьома місяцями. До грудня кожна з громад виконувала свій бюджет, – каже вона.
Олександра Леницька обіцяє підсумувати перші кроки реформування наприкінці червня або на початку липня.
Майбутнім громадам радить брати в свої руки всі важелі управління та відповідальність за них.
– Я би радила громадам перебирати всі повноваження на місцях. Ми ніколи не проаналізуємо свій результат, не зробимо висновки, чи ми можемо існувати в такій системі, в такому форматі, якщо ми не візьмемося за все, що нам пропонують на сьогодні створювати і працювати. Це буде дуже важко, потрібні професіонали, але люди, якщо хочуть, то навчаться. І робота ця має бути командною, тому що жоден з керівників не зможе організувати роботу, якщо буде нав’язувати свої ідеї. Ми перебрали на себе – і медицину, і освіту, і культуру, створюємо ЦНАПИ, перебираємо паспортні послуги, – каже Олександра Леницька.