Чому новий проект Закону “Про внутрішню торгівлю” дасть зелене світло мережам супермаркетів і знищить малі крамниці та кафе?

Нещодавно Міністерство економіки України оприлюднило новий проект Закону України "Про внутрішню торгівлю". Прийняття цього Закону у пропонованому Мінекономіки варіанті несе загрозу припинення в Україні діяльності невеликих магазинів і закладів ресторанного господарства. Проект, зокрема, пропонує непосильні для виконання більшістю таких об’єктів вимог щодо приміщень, літніх майданчиків. Крім цього, документ закріплює широке коло контрольних повноважень для спеціального центрального органу виконавчої влади у сфері внутрішньої торгівлі та його територіальних органів: з проведення ними перевірок, накладення стягнень, внесення приписів, опломбовування приміщень магазинів і ресторанів тощо. Усе це, вочевидь, ускладнить, а, подекуди, навіть унеможливить діяльність цих об’єктів і може спричинити нові зловживання з боку контролюючих органів.

"Торгівля є найпростішим і найбільш поширеним видом господарської діяльності, який "пронизує" життя кожної людини. Адже більшість речей, які є навколо людини, були нею придбані. Тому нам не байдуже, в яких умовах буде відбуватись торгівля в Україні завтра. Члени сектору з питань участі правничої молоді в нормотворчих процесах Координаційної ради молодих юристів України при Міністерстві юстиції України докладно вивчили розроблений Мінекономіки проект Закону "Про внутрішню торгівлю". Ми висловили до нього багато зауважень і пропозицій, які у формі таблиці на 35 аркушах у понеділок, 19липня, передали до Міністерства економіки та Міністерства юстиції. Частина висловлених пропозицій спрямована на юридично-технічне удосконалення тексту проекту, а інша частина – це змістовні пропозиції, націлені на захист малого та середнього торговельного і ресторанного бізнесу від тиску з боку великих мереж", – зазначає голова Координаційної ради молодих юристів Олеся Середа.

За словами координатора ГО "Гармонія та порядок" Дмитра Гудими, новий проект закладає "міни" у різні напрямки торгівлі і громадського харчування. «Якщо його схвалить парламент, то внаслідок вимоги – обов’язково оформляти договори оренди відповідних земельних ділянок, стане неможливим, зокрема, робота багатьох літніх майданчиків. Вимоги до магазину мати торговельні, підсобні, адміністративно-побутові приміщення, а також приміщення для приймання, зберігання та підготовки товарів до продажу означають, по-перше, неможливість відкриття магазину, в якого немає стільки приміщень, і, по-друге, ставлять питання про можливість функціонування вже діючих таких магазинів. Також проект Закону дискримінує приватних підприємців унаслідок штучного недопущення їх до певних видів діяльності, зокрема, до торговельної діяльності на об’єкті загальною площею понад 400 кв. м", – наголошує Дмитро Гудима.

Голова правління Асоціації підприємців за легальний ринок Наталія Хоменко стверджує, що Закон "Про внутрішню торгівлю" Україні потрібен, але він повинен бути збалансованим і на паритетних засадах захищати інтереси як торгівельних 

Архіви