53% львів’ян позитивно оцінили доступність до суду, 25% вважають суд недоступним

Майже 53% респондентіів оцінили доступність до Апеляційного суду Львівської області позитивно, 25% ствердили, що суд недоступний, 22,1% респондентів вважають, що суд доступний частково, тобто наполовину.

Такими є результати моніторингу, який з грудня  2010 року до червня 2011 року робив регіональний громадський благодійний фонд «Право і Демократія». Це дослідження стало складовою проекту «Громадський моніторинг рівня доступності громадян  до Апеляційного суду Львівської області», який було реалізовано в рамках програми «Розвиток громадянського суспільства», що її втілює Програма розвитку Організації Об‘єднаних Націй (ПРООН) в Україні за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії 2009-2012рр.

«Головна мета проекту – методом моніторингу визначити чинники, які впливають на стан доступності громадян до суду, оприлюднити цю інформацію для налагодження діалогу між судом і громадськістю та запропонувати законодавчі, інституційні та організаційні заходи і нововведення для покращення роботи судів та доступу до них громадян»,- розповів координатор напрямку «Судова система,  судова реформа», керівник проекту  «Громадський моніторинг рівня доступності громадян  до Апеляційного суду Львівської області» Андрій Бурий.

52,1% опитаних вважають, що офіційна сума витрат, пов’язана з їхнім зверненням до суду (державне мито, інформаційно-технічне забезпечення), є прийнятною (не обтяжливою). Для 27, 9% респодентів фінансові витрати на судові справи є обтяжливими і 20% осіб важко відповісти на це питання.

         

Майже половина респондентів (52,9%) не користувалася послугами адвоката/юриста при підготовці справи до суду – демонструє моніторинг. «Можливо це пов’язано з тим, що в ментальності українців закладено переконання – все треба робити самому, намагання зекономити на професійній юридичній допомозі, сподівання на щасливий випадок, тощо. У перехресному розрізі видно, що серед задоволених доступністю до суду більше тих респондентів, які користувалися послугами адвокатів(62,1%), із тих хто не користувався послугами адвокатів, більше незадоволених (27,0%) , ніж задоволених (22,7%) доступністю до суду» -, коментує адвокат, директор  РГБФ «Право і Демократія», моніторинговий координатор проекту «Громадський моніторинг рівня доступності громадян  до Апеляційного суду Львівської області Віталій Разік

57,6% респондентів цілком або швидше за все не зможуть собі дозволити послуги адвоката. Майже 39,4% можуть цілком або швидше зможуть оплатити послуги адвоката. «В Україні є проблема нечіткої та неефективної системи платежів за звернення до суду, чимало громадян не мають можливості звернутись до суду саме через відсутність коштів на адвоката. Для вирішення цього питання потрібно врегулювати величину судових витрат законодавчою та виконавчою гілками влади, прийняти Закон України «Про безоплатну правову допомогу» і  внести зміни до Закону «Про адвокатуру», – пояснив член РГБФ «Право і Демократія», соціолог проекту «Громадський моніторинг рівня доступності громадян  до Апеляційного суду Львівської області», – Михайло Васюта.

На запитання «Чи достатньо для Вас інформації на стендах у суді?» респонденти відповіли так:

45% – так;

42,9% – ні;

12,1% – важко відповісти.

«Розміщення інформації на стендах у суді дуже важливе, оскільки багато громадян, особливо тих які вперше звертається до суду, не володіють інформацією про діяльність суду, стадії судового процесу, правила складання процесуальних документів, розташування залів судових засідань, графік розгляду справ, тощо»,- зазначив член Міжнародної амністії, адвокат, правовий експерт проекту «Громадський моніторинг рівня доступності громадян  до Апеляційного суду Львівської області» Руслан Таратула. – Тому в рамках проекту було виготовлено та надано суду для розміщення інформаційний стенд з інформацією про діяльність суду, інформацію про громадські організації, які надають безоплатну правову допомогу, адреси судових інстанцій, взірці заповнення квитанцій про оплату державного мита та інформаційного забезпечення а також їх розміри, інформацію про діяльність Європейського суду з прав людини тощо. Крім того, виготовлено та розповсюджено серед опитаних громадян інформаційні буклети під загальною назвою: «Судовий захист – гарантія прав і свобод людини».

Довідка

Метод моніторингу – опитування громадської думки, вибірковий метод, стандартизоване інтерв’ю “обличчям до обличчя”.

Генеральна сукупність – позивачі, відповідачі, представники сторін по справах віком від 18 років і старше котрі звертаються до Апеляційного суду Львівської області протягом 2011 року.

Вибіркова сукупність – 420 респондентів.

Тип вибірки – квотний. Відбір в рамках групи – випадковий

Помилка репрезентативності – +/- 3%

Загалом анкета містила 31 запитання, які були розбиті на 5 блоків:

·  Територіальна доступність суду

·  Зручність та комфортність перебування у суді

·  Доступ до судової інформації та ставлення до осіб, які беруть участь у розгляді справи

·  Фінансові витрати на розгляд справи в апеляційному суді

·  Дотримання строків у апеляційному провадженні.

За додатковою інформацією звертайтеся:

фонд „Право і демократія”:
79000 Львів,  Україна
проїзд Крива Липа, 6 (3-й поверх)           
Тел/Факс: +38(032)2971932
www.fond.lviv.ua
E-mail: [email protected]

Архіви