17-поверховий самобуд у Львові обіцяють понизити лише на два поверхи, – експерт

Інспекція архітектурно-будівельного контролю повинна не стільки реєструвати дозволи на будівництво, скільки контролювати дотримання будівельного законодавства.

Вона не має права не зареєструвати, якщо будівельник зазначив усю інформацію. Але повинна перевірити, наскільки ця декларація відповідає містобудівним умовам.

Про це сьогодні, 21 червня, під час інтерв’ю-прес-конференції на тему:
«Які зміни відбуваються в забудові Львова після передання повноважень інспекції архітектурно-будівельного контролю з Києва до Львова?», що відбулася у Львівському прес-клубі, повідомила заступник голови громадської ради при Львівській ОДА Олеся Дацко.

Загалом те, що повноваження ДАБІ перейшли з Києва до Львова, вона вважає правильним рішенням.

– Хто, як не ми тут, на місцях, знаємо, що нам заважає тут жити, де будувати безпечно, де небезпечно. Містобудівна діяльність пов’язана, насамперед, з безпекою тих мешканців, які будуть жити у тих будинках, і безпекою мешканців, які ходять біля них. Тобто, чи завалиться завтра цей будинок, чи – ні, теж залежить, наскільки якісно інспекція архітектурно-будівельного контролю виконує свої функції, – вважає громадський діяч.

І саме тому, на її думку, інспекції архбудконтролю повинна вирішити ті питання, які вже давно на часі. Але ніхто їх вирішувати не хоче. А саме: сформувати містобудівні правила та стежити за їхнім дотриманням.

– Львів дотепер не має затвердженого повного історико-архітектурного плану. Тобто ми не маємо вихідних даних для проектування будь-якого будівництва в історичній частині, щоби оцінити, чи завдамо ми збитків  історичній спадщині, чи ні, – ставить завдання Олеся Дацко.

Також місту бракує місцевих правил забудови.

– До Львова у 20 столітті було приєднано багато сіл, які зараз інтенсивно забудовують. Можна побачити, як поміж висотками стоять маленькі одноповерхові будинки. В нас дотепер немає місцевих правил забудови, які би регулювали, як у Львові повинні забудовуватися ті чи інші райони, з огляду на їхню життєву специфіку, – наголошує вона.

Дуже багато суперечок є навколо висоти будинків у різних частинах міста. 

– У нас для Галицького та Личаківського районів немає належним чином розроблених та затверджених зонінгів. А там, де є, в пояснювальних записках вказано, що максимальна висотність в історичному ареалі – 15 метрів, в зоні регулювання історичного ареалу – 18. Тобто і в центрі, і в Новому Львові будувати будинки вищі, ніж 15 метрів, не можна, – нагадує Олеся Дацко.

Водночас вона наводить приклади порушень. На вулиці Лукаша,11, де збудовано сімнадцятиповерховий будинок без жодних дозволів, інспекція архбудконтролю, замість рішення про демонтаж «свічки», обіцяє демонтувати лише два верхні поверхи.

– Також ДАБІ не завжди реагує на заяви мешканців щодо порушення будівельних норм. Вона перевіряє те, що вважає за потрібне, а не те, про що заявляють мешканці, – розповідає заступник голови громадської ради при Львівській ОДА.

Начальник юридичного управління Львівської міської ради Гелена Пайонкевич зауважила, що процес будівництва залежить не тільки від Держархбудконтролю.

– Якщо схематично описати шлях будівництва – від прийняття рішення про будівництво до оформлення власності на новозбудовані квартири, то видно, що на кожному етапі діяльності забудовник стикається з оформленням різних дозволів. Це є вирішення земельних питань, це є відповідність намірів забудовника генеральному плану, детальному плану території або так званому зонінгу, це є отримання дозволу на початок будівельних робіт, отримання технічних умов на воду-газ-електрику, введення в експлуатацію та оформлення права власності, – каже вона. 

Архіви