15 років не була в гінеколога: історія стриянки, яку успішно прооперували лікарі з Краматорська

42-річна Ірина Смірнова, через проблеми з опорно-руховим апаратом, упродовж 15 років не могла пройти спеціалізований огляд у лікаря-гінеколога. Для жінок з обмеженими можливостями і потерпілими від гендерно обумовленого насильства у Стрию відкрили гінекологічний кабінет безбар’єрного доступу.

Зі стриянкою Іриною Смірновою і медичними працівниками у Стрию зустрілася журналістка Dailylviv.com.

“Я – інвалід 2-ої групи, заміжня вже вісімнадцять років. Через проблеми з опорно-руховим апаратом і, зокрема знерухомлену праву кисть, понад 15 років не могла пройти огляд у лікаря-гінеколога: не могла сісти у гінекологічне крісло”, – розповідає мешканка Стрия Ірина Смірнова.

Історія її хвороби, як згадує стриянка, розпочалася у ранньому дитинстві. А до 5-ти років вона зростала здоровою дівчинкою.

“Захворіла я в ранньому дитинстві. У 5 років батьки зауважили, що я почала сильно сутулитися. За скеруванням місцевих лікарів, батьки відвезли мене у Львівський Охмадит, де поставили діагноз – сколіоз 4-го ступеня грудного і поперекового відділів хребта”, – зазначає Ірина Смірнова.

Відтоді вона витримала чотири важкі операції в Києві.

“Мені видалили чотири ребра. Для корекції і фіксації поперекового відділу хребта згодом встановили металевий дистрактор. Після операцій я два роки носила гіпсовий корсет, ще рік – звичайний”, – розповідає тривалу історію своєї дитячої хвороби 42-річна стриянка.

Через хворобу впродовж 1999-2001 років Ірина Смірнова перебувала на 1 групі інвалідності, потім її перевели безтерміново на 2 групу.

“За фахом я – бухгалтер малих і великих підприємств. Після школи здобувала освіту у Стрийському училищі №35. Проте, через захворювання, ніколи не працювала за спеціальністю. У 2005 році вийшла заміж і пішла на роботу у стрийську громадську організацію, яка опікується людьми-інвалідами. З жовтня 2022 року є першою заступницею голови Стрийської міської асоціації інвалідів. Працюю тричі на тиждень з 12:00-15:00. Займаюся обліком та наданням засобів пересування – милиць, паличок, візочків – для людей з інвалідністю”, – розповідає про адаптацію до роботи Ірина Смірнова.

Після серії складних операцій у жінки розпочалися гінекологічні проблеми, але для діагностики і ефективного лікування треба було пройти огляд на гінекологічному кріслі, яке для людини з обмеженими можливостями стає недоступним.

“Я зверталася у львівські та столичні клініки, щоб пройти обстеження. Єдине, що мені пропонували лікарі – це УЗД-діагностику. Але ніде мені не запропонували такого безбар’єрного крісла, як у цьому кабінеті”, – згадує стриянка.

Про відкриття кабінету безбар’єрного доступу у Стрийській центральній районній лікарні Ірині Смірновій розповіла голова Стрийської міської асоціації інвалідів.

“Я вирішила не зволікати і відразу звернулася по допомогу. Мені запропонували пройти огляд на кріслі, яке опускається і трансформується. В інших кабінетах воно високе, а з моїми захворюваннями на «традиційне» крісло я не можу піднятися”, – каже Ірина Смірнова.

На огляді у жінки виявили запалення шийки матки і поліп, після чого їй порадили звернутися до дільничого гінеколога. А вже звідти її скерували до хірургів.

“До війни у Стрийській центральній лікарні не було відділення онкохірургії, треба було звертатися до спеціалістів у медичні заклади Львова. Після повномасштабного вторгнення у Стрий переїхав Центр сучасної онкології з Краматорська. Тепер у місті працює багатопрофільний онкологічний стаціонар, у якому надають  різнопланову хірургічну допомогу. Звісно, я зупинила вибір на цьому центрі, який працює у тому ж самому приміщенні Стрийської ЦРЛ, тільки на четвертому поверсі”, – розповідає Ірина Смірнова.

28 січня її успішно прооперували, і в цей же день стриянка вже була вдома.

“Гінекологічний кабінет безбар’єрного доступу є унікальним, адже таких кабінетів у нашому районі більше немає, – говорить Анастасія Головковська, акушерка кабінету безбар’єрного доступу. – 14 грудня 2022 року у Стрийській центральній районній лікарні відкрився гінекологічний кабінет безбар’єрного доступу. Сюди можуть звернутися жінки з інвалідністю, жінки ВПО, а також жінки, які постраждали від домашнього насильства. Цей кабінет працює цілодобово та анонімно. Тут надають кваліфіковану допомогу лікар-гінеколог та акушерка. Гінекологічний кабінет безбар’єрного доступу є унікальним, адже таких кабінетів у нашому районі більше нема. Жінки, які звертатимуться у цей кабінет, отримають кваліфіковану допомогу, а якщо буде виявлене якесь захворювання, отримають скерування на дообстеження та аналізи. У рамках цього проєкту я пройшла навчання, отримала сертифікацію та знання як працювати з такими категоріями жінок”.

“Зазвичай, жінки є непоінформовані, – говорить Уляна Шайнова, психологиня, інформаційна комунікаторка проєкту «Відкриття кабінетів невідкладної медико-психологічної допомоги жінкам, які постраждали від гендерно обумовленого насильства» (UNFPA) у Стрийській ОТГ. – Тому я розповідаю, про те, як легко знайти цей кабінет. Така інформація, передусім важлива, якщо це стосується першого візиту до гінеколога, а саме молодих дівчат, які бояться з тих чи інших причин звертатися до лікаря в державних установах, але хочуть потрапити до гінеколога”.

“Це єдине таке крісло у нашій лікарні і на Стрийщині зокрема, яке може забезпечити комфортний огляд та обстеження жінки. Це крісло зручне як для лікаря-гінеколога, так і для жінки, яка прийшла на огляд. Адже це крісло можна, наприклад, опустити, якщо жінка приїхала на інвалідному візочку”, – розповідає Олександр Штик, лікар акушер-гінеколог кабінету безбар’єрного доступу.

Олександр Штик продемонстрував роботу гінекологічного крісла-трансформера у кабінеті безбар’єрного доступу, що у Стрийській центральній районній лікарні.

Такі кабінети у Львівській області області, крім Стрия, працюють у Львові, Буську, Самборі. Відкривають та обладнують їх у межах пілотного проєкту завдяки Міжнародному благодійному фонду «Український жіночий фонд» за підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення/UNFPA та Міністерства закордонних справ Данії.

У Львівській і ще п’яти областях запрацювали 20 гінекологічних кабінетів безбар’єрного доступу

У Львові відкрили кабінет безбар’єрного доступу для жінок, які постраждали від насильства

Архіви