Знайти корупціонера на сайті з 12-ма базами даних, – консультант Світового банку у Львові

Сайт ring.org.ua наскрізним пошуком об’єднав уже дванадцять баз даних. Він став зручним помічником, зокрема, для журналістів, які провадять антикорупційні розслідування.

23 січня під час прес-конференції у Львівському прес-клубі, яку організував Світовий банк, Дмитро Чаплинський, консультант Світового банку, розповів про відкриті джерела інформації для журналістів щодо викриття корупційних дій чиновників.

Україна – просунута країна у сфері відкритих даних, і цей рух у нас є доволі потужним, сказав Дмитро Чаплинський. Держава все більше відкриває баз даних, але не завжди всі розуміють, наскільки ця інформація є сильною зброєю у боротьбі з корупцією. І навіть якщо потім, через 3-4 місяці, власники баз даних намагаються повернути все назад, як було колись, це їм уже не вдається.

За словами Дмитра Чаплинського, сайт https://declarations.com.ua/ – це найбільший архів декларацій про статки, майно і доходи посадовців. За законом тепер усі декларації, за винятком, персональної інформації у них, мають бути доступні он-лайн. На сайті є наскрізний пошук, завдяки якому можна знайти всіх декларантів за конкретним запитом зі змісту декларацій. 

Також тут є можливість фільтрувати понад три мільйони декларацій, зібрані за кілька років. Можна фільтрувати за датою декларування чи за категорією осіб-декларантів, обирати, наприклад, всіх суддів. Користувач може створити на сайті пошуковий запит, підписатися на нього, і кожен раз, коли за цим пошуковим запитом відбудеться оновлення декларацій, автоматично його одержуватиме на свою електронну пошту або за допомогою чат-ботів. Останнім способом користувачі смартфонів легко знайдуть потрібну інформацію без комп’ютера. Це дуже зручно для журналістів: на прес-конференції вони невідкладно перевірять слова посадовця про його статки – правду він сказав чи ні. 

Практичний пошук різної інформації про декларанта Дмитро Чаплинський продемонстрував журналістам і громадським активістам – учасникам прес-конференції – на прикладі запитів про народного депутата зі Львівщини Ярослава Дубневича. 

Віднедавна на сайті почали зводити дані декларацій з даними електронних закупівель. Таким чином можна значно більше довідатися про компанії декларанта, кількість виграних ними тендерів і суми одержаних бюджетних коштів. Автори declarations.com.ua додали в пошук 16 позицій змісту декларацій. З’явився на сайті і модуль бізнес-аналізу, що надає підсумкові результати з декларацій, наприклад, загальний дохід,  – без необхідності самому підраховувати кошти чи квадратні метри за кожним рядком документа. А опція ризик-аналізу сприяє пошуку очевидних прогалин-недомовок у деклараціях. Працює ця опція за підказкою ризик-факторів. 

– Усі ці дані користувач може завантажити собі у зручному форматі програми Exel для власного використання, – каже Дмитро Чаплинський. – Рекомендую відвідувачам сайту https://declarations.com.ua/ прочитати інструкцію користування ним, бо там є ще дуже багато цікавих опцій, про які навіть я не дуже знаю. 

Цікаво, що всі декларації перекладені англійською мовою – для зручності комунікування із зарубіжними партнерами. 

Дмитро Чаплинський розповів також про інші бази даних, серед яких, зокрема, garnahata.in.ua – про власників елітної нерухомості.  А ось сайт ring.org.ua наскрізним пошуком об’єднав аж 12-ть баз даних. Є тут і звіти акціонерних товариств – про власників більше, ніж 5-ти відсотків акцій. 

Архіви