Замість 8 березня – Свято боротьби з насиллям над жінками

Жіночі організації Львівщини закликають повернути 8 березня первісне значення і святкувати замість нього – День боротьби за права жінок. Про це йшлося на засіданні Прес-клубу, яке зініціював Західноукраїнський центр «Жіночі перспективи». 

– Це день, коли наші жінки, які потерпають впродовж року від насильства зі сторони свого партнера, отримують одну мімозу. І чоловіки вважають, що вони заслужили індульгенцію на цілий рік – поводити себе і надалі так, як вони себе поводили, – наголосила заступник голови Західноукраїнського центру «Жіночі перспективи», – Марта Чумало. – 8 березня українці святкують спотворено. Не так, як увесь світ. Для нас – це свято подарунків, тоді як для всього світу – час коли говорять про дискрімінацію та насилля над жінками. 8 березня є святом лише у посткомуністичних країнах, крім Прибалтики, Північній Кореї, Папуа Нова Гвінея. Наше завдання – актуалізувати тему захисту жінок у нас, на пострадянському просторі. 

Міфічна дата 8 березня бере початок у 1857 році, коли в Нью-Йорку робітниці-швеї провели маніфест, вимагаючи зменшити 16-годинний робочий день до десятигодинного, як у чоловіків. Через десять років у цей день американки знову вийшли на вулиці, але вже з вимогою надати їм право голосу. І тільки через 10 років після цього святкувати 8 березня Міжнародний день жінок запропонувала соціалістка Клара Цеткін. 

Його мета була – відстоювати та говорити про проблеми жінок. Сто років потому ситуація не особливо змінилася, каже голова Західноукраїнського центру «Жіночі перспективи» Любов Максимович. Навіть зараз, під час кризи, жінок частіше беруть на роботу на місця чоловіків не тому, що вважають їх кращими фахівцями, а тому що їм можна менше платити. Тому про дискримінацію варто нагадувати хоча би в день 8 березня. 

Для довідки: середня заробітня плата жінок в Україні на 25% нижча за платню чоловіків. Рівень зайнятості жінок в середньому на 10% нижчий за рівень зайнятості чоловіків. 

Архіви