За продаж голосу виборця можуть оштрафувати на 300 тис грн, – есперт у Львові

Виборця, який продасть свій голос, буде оштрафовано на 300 тисяч гривень, або ж засуджено до двох років примусових робіт чи позбавлення волі. Політикові, який купить голос виборця, присудять три роки виправних робіт або ж стільки ж років позбавлення волі та заборонять обіймати відповідні посади на цей же строк. Так написано в статті 160 Кримінального кодексу України.

Про це сьогодні, 7 березня, під час засідання прес-центру «Вибори-2019» на тему: «Схеми купівлі голосів виборців: способи запобігання і міри покарання»,  яке відбулося у Львівському прес-клубі, повідомив виконавчий директор Інституту політичних технологій Олег Процак. 

Він нагадав, що закон розмежовує прямий та непрямий підкуп виборця. Отож, грошовим штрафом, позбавленням волі або виправними роботами покарають учасників злочину, які вчинили прямий підкуп виборця. Якщо ж відбувся непрямий підкуп виборця, то відповідати буде той, хто це здійснює. І йому загрожує обмеження волі від двох до чотирьох років. 

– Непрямий підкуп, коли під час агітації роздаються певні «цукерочки» виборцям. Тут не проконтролюєш – чи це вплинуло на виборця. Але, нагадую, що непрямі форми підкупу під час агітації заборонені. Заборонено роздавання якихось матеріалів, надання послуг чи виконання робіт, за умови, що їхня вартість перевищує три відсотки від прожиткового мінімуму. Тобто, більше, ніж 1900 гривень, – пояснює експерт. 

У разі, коли особу впіймають за повторним порушенням законодавства, то її можуть ув`язнити на строк від чотирьох до семи років. Торік в Одеській області одну особу засудили на п’ять з половиною років за систематичний підкуп виборців. 

Також, за словами Олега Процака, про підкуп виборців та покарання згадано і в законі про вибори.

– Закон про вибори має кілька статей, які прямо чи опосередковано стосуються підкупу виборців. Вони так чи інакше забороняють підкуп і визначають покарання. Це й стаття 6, де є пряма заборона впливати на волевиявлення, в тому числі й шляхом підкупу виборців. Також є стаття 56, де йдеться безпосередньо про підкуп виборців. І стаття 64, яка описує непрямий підкуп виборців, пов’язаний з агітацією. Та стаття 105, яка вказує якого типу відповідальність може бути за підкуп виборців, – перелічив статті законодавства виконавчий директор Інституту політичних технологій. 

Архіви