У Львові розповіли, як і за скільки купують голоси виборців

Запобігти підкупам виборців можна буде, якщо всі виборчі штаби фіксуватимуть такі факти та реєструватимуть їх у правоохоронних органах.

Про це 7 березня під час засідання прес-центру «Вибори-2019» на тему: «Схеми купівлі голосів виборців: способи запобігання і міри покарання», яке відбулося у Львівському прес-клубі, повідомив представник виборчого штабу кандидата в Президенти України І. Смешка у Львівській області Михайло Курочка.

На його думку, люди погоджуються продавати свої голоси через зубожіння.  

– Але особи, які це чинять, повинні зрозуміти, що ця дія принесе їм в майбутньому не щастя, а – нещастя, – переконаний він. 

Зі свого досвіду Михайло Курочка знає, що не всі спостерігачі та члени виборчих комісій знають, як діяти, коли вони стали свідками прямого чи непрямого підкупу виборців.

– Тому ми провели навчання та роздали пам’ятки, аби вони орієнтувалися, як їм діяти та що робити. І за якими номерами телефонів повідомляти про порушення виборчого законодавства, – каже  представник виборчого штабу кандидата в Президенти України І. Смешка у Львівській області. 

Представник політичної партії «Воля» у Львівській області, правозахисник Юрій Островський не виправдовує тих, хто продає свій голос. Але нагадує, що на такі дії погоджуються пенсіонери, чия пенсія становить не більше двох з половиною тисяч гривень.

– Журналісти провели експеримент, де від імені кандидатів в Президенти пропонували людям гроші в обмін на голос. Більшість, котра погодилася, це були пенсіонери. Вони оцінювали свій голос у 500 або й у 200 гривень, – розповідає він. 

Юрій Островський нагадав, що кримінальна відповідальність за підкуп виборця розпочинається від суми 60 гривень. А якщо пенсіонерці запропонують продукти за 50 гривень, то, за законом, ще не настане кримінальна відповідальність. 

Натомість, депутат Львівської обласної ради від партії ВО «Батьківщина» Ярослав Качмарик вважає, що непрямий підкуп виборців відбувається щодня. 

– До непрямого підкупу виборців я би зарахував монетизацію субсидій чи індексацію ощадних вкладів та інші дії, які держава дотепер не робила, а робить нині. Непрямий підкуп – це обіцянки, якими рясніє робота Львівської обласної адміністрації під час обговорення перспективних планів розвитку сіл та селищ. Підкуп виборців – це тиск на працівників бюджетної сфери, коли їх змушують підписувати листи підтримки, – перелічує він. 

Голова політради Української Галицької партії Роман Лозинський згадав, як йому вдалося довідатися про схему підкупу виборців у 2015 році у Львові. Він передбачає, що цю ж схему застосують і цього разу, під час виборів 31 березня. 

– До нас надійшла інформація, що на певних дільницях, за другим та четвертим столом, видають бюлетені тим особам, в яких в паспорті біля фотографій є буква «П». Ці особи, не маючи тут реєстрації, отримували бюлетені та голосували за певного кандидата. Ціна питання – 300 гривень. Ми повідомили про це поліцію. І я перевірив на собі дію цього порушення. У мене дотепер в паспорті є ця буква «П», завдяки якій я незаконно отримав на одній з дільниць бюлетень. Поліція відреагувала і це була одна з декількох в Україні судових справ. Покарали виконавців. На жаль, слідство не встановило замовників, – згадує він.  

Голова БФ «Україна-Русь», заступник голови Української республіканської партії Ростислав Новоженець вважає, що підкуп виборців – це злочин не тільки кримінального, але й морального характеру. І з цим явищем потрібно боротися. 

– Один кілограм гречки – це ще не злочин. А два – це вже кримінальна відповідальність, – нагадує він. 

Він також наголосив, шо торік на фінансування діяльності парламентських політичних партій з бюджету країни було надано 514 млн гривень. І частину цих коштів партії використовують на підкуп виборців. 

Архіви