Від отруєнням чадним газом, врятує приплив свіжого повітря

Цього року у Львівській області від отруєння чадним газом вже загинуло 17 осіб. А опалювальний сезон тільки почався. Торік випадків з летальними наслідками було 15.

Про це сьогодні, 25 жовтня, під час прес-конференції на тему: «З настанням холодів кількість випадків отруєння чадним газом зростає. Як вберегти себе та рідних?», що відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив директор технічний ПАТ «Львівгаз» Павло Сербан.

– Цього року вже зафіксовано 59 отруєнь чадним газом. 17 осіб не вижило. Минулого року було 50 отруєнь, з них 15 осіб померло. Помирають, в основному, молоді люди. З цих всіх випадків загибелі від чадного газу – одна дитина, двоє старших. А все інше – молоді люди, – наголошує він. 

Львів’яни ще пам’ятають трагедію в березні цього року, коли від отруєння чадним газом загинуло троє осіб та собака. 

– Чоловік у стані алкогольного сп’яніння прийшов додому, запалив пічку та ліг спати. Отруївся сам і отруїв сусідів згори, – нагадав Павло Сербан. Комісія, яка розслідувала той випадок, з’ясувала, що в будинку був перекритий димовий канал. Інших мешканців від смерті врятували «надзвичайники», які обійшли всі квартири і вивели людей на вулицю. 

Директор технічний ПАТ «Львівгаз» наголошує, що чадний газ – це дуже небезпечний газ, який утворюється внаслідок неповного згорання газу, дров чи вугілля. Він не має ні запаху, ні кольору, ні смаку, тому його можна ідентифікувати тільки спеціальними приладами. Аби вберегтися від отруєнням чадним газом, потрібно забезпечити в приміщення приплив свіжого повітря. 

– Останнім часом в квартирах встановлюють герметичні пластикові вікна. І на них треба монтувати ще провітрювачі, аби до приміщення надходило  достатньо повітря. Вони коштують гривень 300-400. Проте мешканці шкодують кілька сотень на провітрювачі. Але не шкодують кілька тисяч на електровентилятори над газовими плитами. Хоча саме ці вентилятори  стають причиною отруєння людей, якщо вони встановлені на кухні, поруч з газовим котлом чи колонкою. Цей вентилятор створює зворотну тягу. Тобто затягує в приміщення чадний газ. І навіть якщо сучасний котел обладнаний датчиком, то він не спрацює за таких обставин. Останні летальні випадки – це саме в тих приміщеннях, де встановлені такі котли, – розповідає він.  

Також багато отруєнь сталося у ванних кімнатах, де стоять газові нагрівачі води. 

– Водяна пара, яка утворюється у ванних кімнатах, забиває вентиляційні канали. Приміщення набирається з тою парою і чадним газом. Людина заходить до ванни і відразу вмирає. У нас є випадки, коли знаходили людей у ваннах вже мертвими, – застерігає Павло Сербан. 

Також дуже небезпечними є кахельні печі. 

– Людина з вечора запалює піч і лягає спати. Піч нагрівається, випалює  кисень. Утворюється зворотна тяга. І чадний газ починає заповнювати це приміщення. Людина засинає і вже не просинається. В попередні роки був випадок, коли в одному будинку загинуло п’ять чи шість молодих осіб, – згадує він.  

Він також дивується нерозумним дорослим, які свідомо труять малих дітей.

– Запалюють всі чотири газові конфори на кухні, зверху кладуть цеглу. І так гріють приміщення. Діти сидять на кухні, дихають тим. А дитині треба менше чадного газу для отруєння, ніж дорослому, – каже директор технічний ПАТ «Львівгаз».

І навчає як треба перевірити тягу в димовому каналі. 

– Береться смужка паперу і підноситься до комина. Якщо її втягує в комин, то тяга є. Якщо нерухома – тяги немає. Якщо відхиляється назад – то це зворотна тяга, – говорить він. 

Павло Сербан, з власного досвіду, зауважив, що старші люди більш відповідально, ніж молоді, ставляться до газової безпеки. Вони перекривають кран на газовій трубі, провітрюють приміщення та прочищають вентиляційну решітку. А молоді вважають, що котел за великі гроші убезпечить їх від трагедії.  

Архіви