У закладах освіти та культури Львівської області все ще експлуатують майже 700 кахельних печей і понад 40 підвальних котелень, в яких немає автоматики безпеки.
Про це сьогодні, 25 жовтня, під час прес-конференції на тему: «З настанням холодів кількість випадків отруєння чадним газом зростає. Як вберегти себе та рідних?», що відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив начальник відділу нагляду на виробництві і на об’єктах підвищеної небезпеки головного управління Держпраці у Львівській області Ігор Проць.
– Підвальні котельні вже заборонені і дуже небезпечні. Там працюють промислові газові котли, випущені в 50-70 роках минулого сторіччя. Вони вкрай небезпечні, особливо коли не спрацьовує автоматика. Вони дуже енергомісткі, споживають дуже багато газу, – каже він.
За його словами, крім того, що ці котельні є вибухонебезпечними, вони ще можуть призвести до трагедій – труїти людей чадним газом. Тому їх перевіряють дуже часто і з особливою ретельністю.
А ось газові прилади, особливо новомодні, які встановлюють у помешканнях, не перевіряють так часто. Через це власники помешкань недбало ставляться до власної безпеки. До прикладу, під час ремонтів закладають вентиляційні канали меблями, затуляють папером або й замуровують їх. Трапляється, що проводять різні перепланування і під’єднують дороге газове обладнання не в димовий канал, а у вентиляційний.
За його словами, щоразу, коли стається трагедія і через отруєння чадного газу гинуть люди, утворюють комісія, яка досліджує причини трагедії.
– Цього року ми помітили, що почастішали випадки отруєнь у літній період. Люди користуються газовими колонками для нагріву води. І тут однією з причин отруєнь є несправність димових каналів. Новостворені ОСББ звертають увагу більше на ремонти покрівель, фасадів. Але забувають про технічне обслуговування димово-вентиляційних каналів. А їх треба оглядати та чистити двічі на рік. І раз на місяць, в зимовий період, перевіряти, чи не обмерзають, – нагадує Ігор Проць.
Він також повідомив, що від отруєння чадним газом можна вмерти миттєво, якщо його концентрація в приміщенні становитиме один відсоток і – через півгодини, якщо концентрація – 0,5 відсотка. А якщо концентрація чадного газу в приміщенні буде 0,1 відсотка, то людина втратить свідомість за дві години.
– Якщо ви бачите, що полум’я перетворюється з синьо-червоного на жовто-солом’яне, то це означає, що приміщення терміново треба провітрити. При цьому люди, які перебувають в приміщенні, починають задихатися, є біль в грудях, сльозяться очі, з’являється головний біль, запаморочення, втрачається свідомість. Людей, які отруїлися, треба вивести на повітря, зробити холодний компрес та напоїти гарячим чаєм або кавою, – радить він.
Ігор Проць також нагадав, що в кожному випадку, коли особи отруїлися чадним газом, відкривають кримінальні провадження. І якщо слідство встановлює, що отруєння сталося через бездіяльність особи, тобто власник будинку знехтував необхідністю прочистити димові канали, або ж через недбалість, коли власник помешкання замурував канал чи ж під’єднав газове обладнання до вентиляційного, то такі особи відповідатимуть перед законом згідно з Кримінальним кодексом України.
dailylviv.com