В Україні земель для органічного землеробства стане втричі більше, якщо країна піде зеленим курсом ЄС

Загальна площа сільськогосподарських земель з органічним статусом та перехідного періоду склала 467 980 га, а до 2030 року має бути втричі більше – приблизно 1,3 млн га.

У Львівському пресклубі презентували результати досліджень, які провели експерти Міжнародної благодійної організації “Екологія. Право. Людина” щодо перспектив інтеграції цілей і тенденцій Європейського зеленого курсу до екологічної політики України. Про це інфомує Dailylviv.com.

– Європейський зелений курс – це комплексний амбітний політичний документ, який визначає цілі європейської екологічної політики, – сказала модератор брифінгу Ганна Хомечко, керівник проектів і програм МБО “Екологія-Право-Людина”. – І з огляду на євроінтеграційні прагнення України він слугує певним дороговказом, орієнтиром чи, навіть, горизонтом, до якого ми прагнемо. Власне, ці дослідження показують, де саме перебуває Україна на цьому європейському шляху. Для аналізу було обрано три ключові сфери: управління лісами, збереження біорізноманіття, поводження з відходами. За результатами цих досліджень експерти розробили комплексні рекомендації для різних зацікавлених структур.

Еколог МБО “Екологія-Право-Людина” Катерина Полянська розповіла про стратегію збереження біорізноманіття, цілі ЄС та України. Метою Європейського зеленого курсу (ЄЗК) є досягнення статусу нейтрального до змін клімату континенту до 2050 року та відповідність цій поставленій меті всіх галузей економіки. Перше завдання – юридично захистити щонайменше 30% сухопутної території ЄС та 30% морської акваторії ЄС.  Станом на 22.09.2021 в ЄС юридично захищені сухопутні території складають 26% (визначені на національному рівні – 8%), а морські – 12%. Для порівняння: за офіційними даними Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, станом на 01.01.2021 природно-заповідний фонд (ПЗФ) України має в своєму складі 8633 території та об’єкти фактичною площею 4105522,247 га та 402500,0 га в межах акваторії Чорного моря. Відношення фактичної площі ПЗФ до площі держави (“показник заповідності”) становить 6,8%.

У країнах ЄС 8% сільськогосподарських земель належать органічному землеробству. Ці площі хочуть збільшити утричі – до 25% таких земель. В Україні, за даними моніторингу, проведеного Мінекономіки, у 2019 році загальна площа сільськогосподарських земель з органічним статусом та перехідного періоду склала 467 980 га (1,1 % від загальної площі земель сільськогосподарського призначення України). Кабінет Міністрів України 3 березня 2021 року затвердив Національну економічну стратегію на період до 2030 року, згідно з якою планується досягти показника площі земель з органічним статусом не менше за 3% від загальної площі сільськогосподарських угідь України, що становить приблизно 1,3 млн га.

За останні 10 років в Україні норма внесення поживних речовин мінеральних добрив збільшилася з 68 кг/га до 140 кг/га посівної площі, з них азотних – з 48 кг/га до 97 кг/га, фосфорних – з 11 кг/га до 24 кг/га та калійних – з 9 кг/га до 19 кг/га. Внесення мінеральних добрив на 1 га посівної площі впродовж цього періоду збільшилося в 2 рази. Надалі основну частку внесених мінеральних добрив складають азотні (близько 70%).

“Аналізуючи динаміку застосування мінеральних добрив сільськогосподарськими підприємствами за останні 10 років, можна дійти висновку, що скорочення обсягів внесення добрив не передбачається” – зазначено в офіційному листі Інституту охорони ґрунтів України

Архіви