У всіх корупційних схемах беруть участь політики, – аналітик

За кожною корупційною схемою стоїть якийсь політик чи політична партія. І незважаючи на те, що всі політичні гравці декларують на камеру боротьбу з корупцією, прагнення до поліпшення економіки і засвідчують свою європейськість, усі політики вишуковують для себе комерційні інтереси.

Про це сьогодні, 19 травня, під час прес-конференції на тему: «Який партійний квиток має корупція», що відбулася у Львівському прес-клубі, заявив голова правління Центру громадського моніторингу та досліджень, керівник проекту «Тендер і злочин» Мирослав Сімка.

– Якщо ми маємо коаліцію у Верховній Раді з двох чи трьох політичних сил, то це зовсім не означає, що аналогічні політичні сили в будь-якій з областей будуть утворювати аналогічну політичну коаліцію в міській чи обласній раді. Причиною таких диспропорцій є те, що об’єднання коаліцій відбувається не через певні політичні переконання, а через міркування збагачення, розкрадання бюджетних коштів на місцях та власні персональні інтереси, стверджує він.

Мирослав Сімка нагадав, що у Верховній Раді зараз коаліція формується між двома урядовими паріями – «Фронт змін» та парія «Блок Петра Порошенка "Солідарність».

– Натомість у Львівській міській раді коаліція складається з представників «БПП» та  «Самопомочі», в Ужгороді – з «БПП» та «Відродження», а в Запоріжжі – з «Самопомочі» та «Опозиційного блоку». У Львові це би було неможливо, а в Запоріжжі це є нормальним, – говорить аналітик.

Заступник голови правління Центру громадського моніторингу та досліджень, експерт проекту «Тендер і злочин»  Юрій Кузько зауважив, що раніше аналітики не акцентували увагу на порушеннях тендерних закупівель, на замовниках, на сумах. Але одного разу звернули увагу на партійну приналежність людей.

–  Ми подивилися на попередні наші справи і здивувалися: у кожній справі фігурують чи депутати, чи члени політичних партій, чи члени виборчих комісій від певних партій. Ми самі здивовані масштабом проблем, пов’язаних з партіями, владою та бізнесом, – каже він.

За його словами, коли відділ освіти Бучівської районної адміністрації проводив тендер, то там брали участь два конкурсанти. Один  – підприємство, власниками якого є Петро Гац, його дружина та дочка, другий, де дружина Петра Гаца є фізичною особою-підприємцем.

– Петро Гац був депутатом від Аграрної партії України, зараз є депутатом від «Блоку Петра Порошенка» в Івано- Франківській облраді, – розповідає  Юрій Кузько.

У Волинській області управління освіти Ковельської міської ради провело чотири закупівлі з певними порушеннями. При цьому з’ясувалося, що голова управління освіти є членом партії « Батьківщина».
В Івано-Франківській області директор державного підприємства «Брошнівське лісове господарство»,  яке так само порушило тендерне законодавство під час державних закупівель, є членом партії «Батьківщина».

За словами директора Центру політичних студій у Львівській області Наталії Тимчій, аналогічні партійні зв’язки та порушення законодавства спостерігають і у Львові. 
– ЛКП «Львівводоканал» у 2014 році уклало угоду з товариством «Укрінвестбуд» на каналізування вулиць Ряснянської та Брюховецької у Львові.

Вартість угоди складала 15 млн 750 тисяч 198 гривень, – розповідає вона.

За її словами, експерти встановили, що посадові особи «Львівводоканалу» незаконно відхилили пропозицію з найнижчою ціною і завдали збитки місту на суму 335 тисяч гривень. Зараз за цим фактом відкрито кримінальне провадження, а керівництву «Львівводоканалу» рекомендують розірвати цю угоду.

– Керівник цього підприємства Валентин Вольський призначений Андрієм Садовим у 2013 році. Степан Пакіж, який неформально керує комунальними закладами Львова, є директором ЛКП «Львівтеплоенерго» та позаштатним радником пана Садового, депутатом Львівської обласної ради, фракції «Самопоміч», –  каже Наталія Тимчій.

При цьому додає, що Валентин Вольський донедавна був підлеглим Степана Пакіжа.

Саме такі факти, за словами Мирослав Сімки, спонукала громадських активістів створити всеукраїнський рух коаліції громадських ініціатив «Під контролем».  До неї ввійшли понад 20 громадських неурядових організацій, які будуть стежити за дотриманням законодавства політикам та поширювати факти порушень.

Архіви