У Словаччині виборчі бюлетені – без водяних знаків, а дільниці – без охорони, – експерт

Виборчий бюлетень у Словаччині – це звичайний аркуш формату А-4 з інформацією на двох сторонах, аби економити папір.

Там немає жодної печатки та жодних водяних знаків. Натомість є конверт з печаткою, в який виборець вкладе листок з назвою партії та переліком кандидатів. За кандидата можна поставити позначку, але це не обов’язково. Конверт треба заклеїти і опустити у виборчу скриньку. Всі інші бюлетені виборець вкидає у скриньку, так званих, недійсних бюлетенів. 

Про це сьогодні, 17 березня, під час круглого столу: «Відкриті списки по-європейськи: як це працює на парламентських виборах у Польщі і Словаччині?», який відбувся у Львівському прес-клубі, повідомила аналітик моніторингово-аналітичної групи "ЦИФРА", спостерігач за виборами в Польщі та Словаччині Іванна Фединчук. 

– Потім, коли виборча комісія буде підраховувати голоси, то може так статися, що бюлетені пошкодять разом з конвертом. І члени комісії не переймаються цим. Вони просто або склеюють ці бюлетені скотчем, або ж беруть невикористані бюлетені цієї політичної партії та переносять туди всі дані, – каже вона. 

За її словами, ніхто там шукає фальсифікації чи порушення. Члени комісій не потребують протоколів засідань та не вимагають перевірки підрахунку голосів. Українські спостерігачі тільки одного разу зустрілися з дуже прискіпливим членом комісії, який переписав усі дані до свого блокнота, а потім перевіряв, чи не зроблено помилок під час внесення в електронний протокол. Можливо тому, що він мав досвід роботи на виборах ще за радянських часів. Навіть якщо під час підрахунку голосів виявляють дрібні порушення, то їх виправляють дуже спокійно. 

Довідка

Упродовж останніх років в Україні активно дискутують питання зміни виборчої системи. Серед найбільш прийнятних альтернатив розглядають пропорційну систему відкритих партійних списків.

Для того, щоб глибше вивчити особливості функціонування цієї системи, моніторингово-аналітична група «ЦИФРА» організувала місії спостереження на парламентських виборах у Польщі (жовтень, 2015) та Словаччині (березень, 2016). Представники МАГ «ЦИФРА» спостерігали за процесом голосування, підрахунком голосів та визначенням результатів виборів; спілкувались із представниками центральних виборчих комісій цих країн, а також членами окружних та дільничних виборчкомів; зустрічалися з представниками місцевих громадських організацій, експертами та аналітиками з питань виборів та виборчого законодавства

Архіви