20 липня у Львові чинним представникам Національної спілки письменників довелося зрізати «болгаркою» елементи дверей, щоб зайти у приміщення Львівської обласної організації НСПУ.
Він зазначив, що інцидент трапився через те, що попередній голова ЛОО НСПУ Марія Якубовська, яку одностайно на засіданні президії НСПУ, виключити зі Спілки письменників, а пізніше звільнили із займаної посади (голови Львівської Спілки письменників України – ред.), закрила приміщення і не віддавала ключів, натомість позивалася до суду з тим, що її неправомірно звільнили, «однак суд їй відмовив».
Окрім цього, звільнено апарат Національної спілки письменників Львівської області, звільнено «за прогули», а хто бажав, то звільнявся за власним бажанням. «Печатку вона (Марія Якубовська – ред.) не віддає. Але хай їй вона залишиться на пам’ять. У нас є нова. Марія Якубовська виключена київською президією зі Спілки. У нас є всі накази, юридично підкріплені. Все чисто. Це історія вже закрита. Хоч вона й намагається писати листи, підписуючись головою. Але офіційно вона не є ні членом Спілки, ні головою Львівської обласної спілки письменників», – зазначив він.
Почесний голова Львівської обласної організації НСПУ, письменник Роман Іваничук розповів, що М.Якубовська, з якою він був знайомий ще до обрання її головою, завжди здавалася йому «кар’єристкою, напористою». «Її творчість – графоманська. Я читав її. Після обрання (М.Якубовської головою НСПЛ – ред.), я сказав, що не буду у спілці. Я справді 6 років не хотів і не ходив туди. Зараз я хочу і маю нахил, щоб зробити щось добре у Спілці. І це я просив виключити її зі Спілки», – сказав Роман Іваничук.
Яворівський також розповів, що свого часу М.Якубовська «вручила мені якусь маячню якогось чоловіка, який переконаний, що може врятувати Україну, і вона стане багатою… Я 20 років в політиці. Я начитався і наслухався цих оракулів. Там просто купи ніщо не тримається. Я сказав, що це нічого не варте… Може, через це почалось…», – сказав Яворівський.
«Вона була головою обласної організації. Якщо її зняти з посади голови спілки, але залишити у спілці, вона збори не проведе, зробить так, щоб не було кворуму… Президія – найвищий орган, який приймає до пілки і має компетенцію виключати зі спілки. Одноголосно її виключили, утримався один…», – пояснив Володимир Яворівський.
«Після цього ми провели збори у Львові, приїхав весь секретаріат, Шкляр, Яворівський, Слабошпицький… Провели легітимні збори, був кворум. І одностайно збори її звільнили, переобрали почесним головою Героя України, класика українського Романа Іваничука, а Камінецького обрали робочим головою. Поставили нібито крапку. Але вона забрала ключі (від приміщення Спілки письменників Львівщини,– ред.)», – зауважив Яворівський.
Голова НСПУ наголосив: «Але це інтелігентний Львів… Вже в якомусь іншому місці давно б розбили цей замок, зайшли б до спілки як офіційно обрані зборами. Вчора я підписав накази про звільнення всього апарату, бо вони на роботу не виходили ніхто. Я їх звільняю за прогули. Хоч я їм запропонував підписати добровільну заяву. Ніхто не написав. Всі звільнені. На превеликий жаль, за Якубовською стоїть Ганна Герман. Хтось її фінансує».
Як інформував ZAXID.NET, на початку травня 2011 року головою Львівської обласної організації Національної спілки письменників України став письменник Роман Іваничук, а робочим головою – Ярослав Камінецький.
Нагадаємо, що у квітні НСПУ виключила зі своїх лав попередню голову Львівської обласної організації Спілки Марію Якубовську. Сама Марія Якубовська заявила, що виключення її з лав Національної спілки письменників рішенням Президії НСПУ порушує статут організації. Вона прокоментувала ZAXID.NET, що таке рішення могло бути прийняте після того, як члени Львівської організації НСПУ переобрали б голову та зробили б до Президії подання про її виключення, чого не було.
Роман Іваничук — український письменник, поет, громадський діяч, один із організаторів Товариства української мови ім. Т.Шевченка, Народного Руху України, заслужений діяч культури України, член Спілки письменників України (з 1960), депутат Верховної Ради України І скликання (1990-94); лауреат Державної премії УРСР ім. Т. Г. Шевченка (1985), Літературної премії ім. А.Головка (1979), премії ім. І.Мазепи (1999). Герой України (2009).