У диму над Грибовицьким сміттєзвалищем можуть бути «оранжевий реагент» та фосген, – хімік

Про це сьогодні, 9 червня, під час інтерв’ю-прес-конференції на тему «Грибовицька зона: наслідки для екології і здоров’я», яка відбулася у Львівському прес-клубі, заявила доцент кафедри фізичної та колоїдної хімії хімічного факультету ЛНУ імені Івана Франка Лідія Бойчишин.

– Щоби було більш зрозумілим, то «оранжевий реагент» американці застосовували під час в’єтнамської війни. А фосген використовували під  час Першої світової війни для газових атак, – пояснила вона.

Науковець провела невеличкий урок хімії та розповіла, що якщо горіння відбувається за температурою, нижчою за 1100 градусів за Цельсієм, хлор перетворюється у хлорвмісні поліароматичні вуглеводні. А це – канцерогенні речовини. 

– Я не можу точно сказати, чи він там присутній, бо я не робила аналіз. Але теоретично я можу стверджувати, що гіпотетично ця речовина може бути присутньою у цих газовиділеннях. Тому що горіння супроводжується утворенням диму. Дим – це є колоїдна система, яка містить тверді зависи та дрібні краплі води, які зараз зависають над Грибовицьким сміттєзвалищем. Легкий подих вітру несе далі цей дим, – каже доцент кафедри фізичної та колоїдної хімії хімічного факультету ЛНУ ім. І. Франка.

Зараз на сміттєзвалищі відбувається горіння за температури 350 градусів.

– 350 градусів – це є температура кипіння сульфатної кислоти. Сульфатна кислота обвуглює целюлозу, тобто звичайний папір. 350 градусів – і загорівся папір, який є на сміттєзвалищі. І ти цього вогню вже не зупиниш, – розповідає Лідія Бойчишин.

За її словами, це знають усі науковці. Тому що це є базовими знаннями хімії. 

Архіви