Шість партій підписали меморандум «Про прозорі ради», решта думають

Найкраще антикорупційне законодавство виконують у Черкаській міській раді, найгірше – в Кременці Тернопільської області, де з 21 обов’язкового пункту був виконаний лише один.

Про це сьогодні, 20 жовтня, під час прес-конференції на тему: «Які партії Львівщини робитимуть ради прозорішими, а хто – відмовився це зробити? Оприлюднення результатів всеукраїнської громадської кампанії «Прозорі ради» у Львівській області», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив аналітик і медіа-менеджер проекту «Прозорі ради» Олександр Кульчицький.

За його словами, влітку активісти вирішили перевірити в семи пілотних областях, наскільки місцеві ради виконують закони, які нещодавно були прийняті. Це – закони «Про місцеве самоврядування», «Про доступ до публічної інформації», «Про статус депутатів місцевих рад», «Про запобігання корупції», «Про здійснення державних закупівель», «Про забезпечення рівних прав і можливостей жінок та дітей». 

– Кожен з цих законів передбачає ряд норм, які мають виконуватися не лише на всеукраїнському рівні, але й на місцевому. Всі ці норми мають якимсь чином відобразитися в нормативних документах міських та обласних рад. Результати перевірки виявилися більш, ніж жахливими. З 56 рад, які ми промоніторили, жодна не виконала і половини з необхідних, – каже він.

Говорячи про порушення, Олександр Кульчицький згадав, що на місцях абсолютно не забезпечено доступ громадян на засідання міської ради, комітетів і комісій. Не визначений порядок вирішення конфлікту інтересів.

– По суті, в міських радах ніяк не передбачено щоби, скажімо, дочка секретаря міської ради не могла брати участі в тендерах, – каже він.

Також не визначний порядок оприлюднення на сайті міської ради або в інший спосоіб – рішень, які планує приймати міська рада. Відсутній механізм ініціювання громадських слухань або місцевої ініціативи. Місцеві ради саботують виконання антикорупційних законів.

– Ми розуміємо, що така ситуація не тільки в пілотних областях, які ми промонітори, але в цілому Україні. Ситуація ідентична як на Сході, так і на Заході, як в Тернопільській області, так і в Запорізькій, як в Одеській, так і в Чернігівській, – каже Олександр Кульчицький.

Львівську область активісти не встигли промоніторити.

Щоби в подальшому уникнути ситуації, коли ради не виконують положень антикорупційного законодавства, активісти запропонували підписати меморандум про прозорі ради.

Але лише шість партій в Україні погодилися підписати його.

– Це – об’єднання «Самопоміч», «Укроп», «Народний контроль», «Громадянська позиція», «Демократичний альянс» і «Сила людей». Такі партії як блок Петра Порошенка «Солідарність», «Батьківщина», «Радикальна партія», «Опозиційна партія», «Свобода» не те, щоби відмовлятися, а затягували процес, – каже аналітик.

Причини, за його словами, представники партій називали різні.

– БПП заявив, що підпише цей меморандум після виборів, що вже немає сенсу. «Батьківщина» відмовилася підписувати на всеукраїнському рівні і спустила це на рівень місцевих осередків. Інші партії просто затягують і кажуть, що в них немає часу для того, щоби вивчити цей односторінковий документ, – каже Олександр Кульчицький.

Архіви