Після тих подій, які сталися в Україні – Майдану і війни, мені не хочеться їхати до Москви працювати. Зрештою, мене туди ніхто й не запрошував.
Про це сьогодні, 15 грудня, під час прес-зустрічі на тему: «Чому повернувся з Лас-Вегаса до Львова музикант Тарас Криса», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив художній керівник, головний диригент Академічного симфонічного оркестру Львівської філармонії Тарас Криса.
Посаду головного диригента у Львівській філармонії він обійняв лише цього сезону, вигравши конкурс. Хоча з самим оркестром працює вже п’ять років
– Я вже майже 5 років працював з цим оркестром як запрошений диригент. Три роки тому в нас був концерт пам’яті моєї мами, яка загинула в автокатастрофі. І я точно не пам’ятаю як це сталося, але ми вирішили що мені буде цікаво приїжджати не раз на рік, а щонайменше шість разів. Отож, я став головним запрошеним диригентом, є така посада. Це дало можливість створювати разом з оркестром цікавий репертуар. А цього літа відбувся конкурс на посаду головного диригента. Я подав свої документи. Було 5 чи 6 кандидатів. Я виграв, – розповідає він.
Тепер Тарас Криса живе на дві країні – США та Україну, на два міста – Лас-Вегас та Львів.
– У Лас-Вегасі працюю з університетським оркестром, у Львові – з філармонійним, – каже він.
Через це Тарас Криса має жорсткий графік, який залежить від розкладу вильоту літаків.
– Це непросто, я мушу дуже точно планувати. Я вилітаю зранку зі Львова і мушу потрапити на вечірню репетицію в Лос-Анжелесі. А потім вилітаю звідти і мушу бути тут на репетиції пообіді. Інколи я збиваюся з часу, коли перельоти займають по18 годин, то я не розумію, яка зараз година. Але отримую сатисфакцію від роботи. У Львові я працюю з професійним оркестром, а в Лос-Анджелесі – зі студентами, – каже він.
У Москві Тарас Криса прожив 11 років, з семирічного віку до 18-и.
– Мій тато – зі Львова. Але вчився в консерваторії в Москві. Потім працював у Києві. Тоді я вже народився, і до моїх семи років ми жили в Україні. Поки я не ходив до школи, то мої батьки підкидали мене бабці до Львова. Бабці вже 94 роки. Вона дуже розумна і всіх і все тримає під контролем. І мене також. А коли мені виповнилося сім років, батька запросили працювати до Московської консерваторії. Тож, ми жили вже там, – згадує він.
У Москві він навчався в училищі імені Гнесіних.
– Там мене ніхто не називав на ім’я. Всі називали Крисою. Так і казали: «У нас є велика Криса (мій батько) і мала Криса». Спочатку ображався, потім звик, – каже відомий диригент.
У 1998 році вся родина музикантів переїхала та осіла в США.
– Я виріс в родині музикантів. Тато, мама, дідусі, бабусі, брати, вуйки, двоюрідні брати – всі на чомусь грали. Мені здавалося, що всі у світі так живуть, що всі грають на якомусь інструменті. Для мене стало шоком, коли дізнався, що є люди, які не мають поняття, що таке музика, – розповідає музикант.
Проте, на його думку, якщо людина ніколи не слухала класичної музики, це не означає, що вона безкультурна.- Якщо це музика виконана якісно і духовно, то ця людина не зрозуміє, але буде поважати. Наприклад, якщо вона почує симфонію Малера, то вона буде поважати цю музику. А ось на фестиваль музики Шенберга я би її не повів, цю музику важко зрозуміти навіть професіоналам, – каже Тарас Криса. Диригент повідомив, що ніколи не планував працювати диригентом. – Коли до мене приходить молода людина і каже, що хоче диригувати, я відповідаю: «Не псуйте собі життя». І тільки якщо бачу, що людина дуже цікавиться цим, то я вже дозволяю їй приходити на репетиції, – говорить він. Тарас Криса пішов вчитися на диригента тому, що його цікавили симфонічні твори. ДовідкаТарас Криса народився в Києві у сім’ї професійних музикантів. Його батько, Олег Криса, є відомим скрипалем, учнем Давида Ойстраха. Його мати, Тетяна Чекіна, була піаністкою, а його дід, Павло Чекін, – тенором у Большому театрі в Москві.Тарас Криса навчався в музичній школі ім. Гнесіних в Москві, а в 1989 році емігрував з родиною до США, де продовжив навчатися грати на скрипці і диригувати в університеті штату Індіана і Північно-Західному університеті. Вже дев’ять сезонів Тарас Криса є художнім і музичним керівником симфонічного оркестру у Лас-Вегасі (штат Невада).В суботу, 17 грудня у Львівській філармонії відбудеться концерт Львівського симфонічного оркестру під диригуванням Тараса Криси зі солістом Миколою Суком. Буде виконано четвертий фортепіанний концерт Людвіга Бетховена та симфонію №5.