Для того, щоби Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії поїхав на гастролі до США, потрібно від ста тисяч доларів. І це тільки на дорогу туди й назад.
Про це сьогодні, 15 грудня, під час прес-зустрічі на тему: «Чому повернувся з Лас-Вегаса до Львова музикант Тарас Криса», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив художній керівник, головний диригент Академічного симфонічного оркестру Львівської філармонії Тарас Криса.
Наразі цей оркестр гастролює Європою. І його гастролі вже розписані на два роки наперед.
Подаючи документи на посаду головного диригента оркестру Львівської філармонії, він не знав, чи переможе. Проте дуже прагнув працювати саме з цим оркестром.
– Цей оркестр є візитівкою міста Львів. Його функція – головний музей музичної культури. Він – єдиний оркестр, який грає щотижня і щоразу інші програми. Ми граємо Бетховена, Колессу, Станковича, Шостаковича, Джона Вільмса. Він грає все, що було написано в музичному світі від «а» до «z». І це дуже важливо, що люди можуть собі обрати, що хочуть слухати, – вважає головний диригент.
При цьому він нагадує, щоб вивчити та злагодити новий твір чи концертну програму, оркестранти мають лише три-чотири репетиції.
Тарас Криса сказав, що мріє, аби оркестр під його диригуванням за два роки виступив у концертному залі Концертгебау (Concertgebouw) в Амстердамі. Це – один з найвідоміших концертних майданчиків Європи, великий зал якого налічує понад дві тисяч місць, і якому за два роки виповниться 130 років.
– Але якщо ми хочемо туди потрапити, то мусимо починати роботу зараз. Якщо ми приїдемо в Концертгебау і весь зал буде повний, то я піду на пенсію, – музикант готує своїх колег до наполегливої праці.
Набагато легше запросити закордонних музикантів з гастролями до Львова.
– У мене вже є список тих, кого ми запросимо у 2017 та 2018 роках. 12 травня приїде чудовий піаніст Тімоті Хофт. Він зіграє твір японського композитора Тору Такеміцу «Течія річки». Приїде також диригент Міхаїл Агрест. Він тривалий час працював у Маріїнському театрі, але зробив програму на підтримку України в Санк-Петербурзі. Через це його звільнили з роботи. Тому він зараз тільки гастролює. Наприкінці червня згодився приїхати світової слави диригент з Іспанії Йозеф Кабальє Доменек, – перелічує найближчі плани Тарас Криса.
За його словами, у нього є попередні згоди й інших світових зірок. Проте дуже важко узгодити графіки: коли є вільний тиждень у Львівській філармонії, тоді «зірка» не може, коли в «зірки» є «вікно», тоді у філармонії вже зал зайнятий.
Наприклад, усесвітньо відомий скрипаль Олег Криса дасть тільки один концерт у Львові наступного року.
– Це буде 12 чи 13 липня 2017 року. Ми гратимемо скрипковий концерт, який Євген Станкович пише спеціально для Олега Криси, – розголосив таємницю Тарас Криса.
Свою роль в оркестрі він називає просто: «музичний світлофор».
– Уявіть собі велике перехрестя посередині Львова, вісім смуг дороги – плюс трамваї. І я мушу керувати: тут – почекайте, тут – у вас 20 миль на годину, тут – пропустити трамвай. Це все, що я роблю. Але часами не слухаються. І в мене стає більше сивого волосся, – Тарас Криса каже, що ніколи не лається на музикантів.
Довідка
Тарас Криса народився в Києві у сім’ї професійних музикантів. Його батько, Олег Криса, є відомим скрипалем, учнем Давида Ойстраха. Його мати, Тетяна Чекіна, була піаністкою, а його дід, Павло Чекін, – тенором у Большому театрі в Москві.
Тарас Криса навчався в музичній школі ім. Гнесіних в Москві, а в 1989 році емігрував з родиною до США, де продовжив навчатися грати на скрипці і диригувати в університеті штату Індіана і Північно-Західному університеті. Вже дев’ять сезонів Тарас Криса є художнім і музичним керівником симфонічного оркестру у Лас-Вегасі (штат Невада).
У суботу, 17 грудня у Львівській філармонії відбудеться концерт Львівського симфонічного оркестру під диригуванням Тараса Криси з солістом Миколою Суком. Прозвучить четвертий фортепіанний концерт та симфонія №5 Людвіга Бетховена.