Сьогодні, 7 червня, по пунктах тестування України майбутні вступники до вишів здають останній предмет із пропонованих на вибір для вступу – біологію. Вже можна підбивати підсумки щодо перебігу ЗНО у 2012 році.
У Львові на прес-конференції з цієї нагоди громадські спостерігачі від ГМ «Опора» оприлюднили факти порушень під час незалежних тестувань на Львівщині та рекомендації для їх усунень Українському центру оцінювання якості освіти. Також порівняли ситуацію у нас з іншими областями.
Координатор спостереження за ЗНО від «Опори» у Львівській області Світлана Михалків зазначила, що спостерігачі увагу акцентували на трьох аспектах: організації процесу тестування, фіксування порушень зі сторони учасників та так само зі сторони персоналу.
Щодо організації процесу, то Світлана Михалків зазначила, що були зафіксовані дрібні недоопрацювання, що не вплинули на результат тестувань. Так, школи у Львові були краще облаштовані вказівниками для орієнтування дітьми по пунктах тестувань, ніж у області. Персонал (відповідальні, уповноважені особи, інструктори) якщо здійснював помилки, то хіба технічні (не так наклеїли наліпку чи збули вкласти в пакет документів якийсь той чи інший бланк), але ці факти були вчасно помічені, про них були складені пояснюючі, тому так само це не зашкодило дітям скористатися своїм правом здати тести.
Натомість, як розповіла Світлана, порушували правила цьогоріч найчастіше абітурієнти – проносили телефони, ховали шпаргалки в кишенях і туалетах тощо. З приводу таких от моментів у Львівській області було вилучено з пункту тестування близько 20 учнів. 9 випадків з загальної суми сталися власне в присутності спостерігачів. Також були випадки, коли у дітей виявляли телефони, але по-різному на це реагували: або вилучали дітей і ті втрачали можливість поступити цього року, або залишали. Останні факти спостерігачі зафіксували тричі і персонал на пунктах тестувань пояснював це тим, що телефони у дітей були вимкнені.
Присутня на прес-конференції спостерігач за ЗНО від «Опори» Ірина Швець зазначила також, що цього року вперше використовували металошукачі, але використовували їх так по-різному (до всіх, до тих, хто підозріло себе вів, до тих, хто виходив у туалет), що говорити про якусь систематизовану процедуру поки не випадає.