Якщо до літа новий уряд не продемонструє своєї ефективності, то дострокові парламентські вибори можуть відбутися вже цієї осені.
Про це сьогодні, 15 квітня, під час прес-конференції на тему: «Чого чекати від нового уряду і нового генпрокурора?», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко.
За його словами, в цьому уряді багато осіб, які не знають як треба працювати.
– Ми закликали формувати не традиційний політичний уряд, а – технічний. Тобто, коли парламенті-політики не можуть домовитися і призначити когось прозоро, то призначається стороння особа. Останній приклад у Європі – Маріо Монті, голова Ради Міністрів Італії в період кризи 2011-2013 роках. Це колишній урядовець, який вже вийшов на пенсію. Йому запропонували очолити уряд. Такий прем’єр-міністр сам формує уряд. І тільки в такий спосіб експерти, науковці та інші фахівці могли би потрапити на роботу в уряд. А коли уряд формують наші політики, то в них на першому місці є один критерій: чий він, він мій чи не мій, чи я йому довіряю, чи не довіряю, – стверджує експерт.
За його словами, кожна партія, яка йде на вибори, повинна би мати свій тіньовий уряд.
– Тіньовий уряд завжди формує партія, яка є в опозиції. Тіньовий уряд – це форма підготовки партії до майбутнього приходу до влади. Це так само, як спортсмен, щоби успішно виступити на змаганнях, десятки разів повторює якісь рухи на тренуваннях. І так само майбутні міністри повинні готуватися до цієї ролі в тіньовому уряді, аналізуючи, що робить діючий міністр, готуючи свої альтернативи на різні ситуації. Тільки після такої роботи люди мають шанс прийти на посади і бути ефективним міністром, – вважає Ігор Коліушко.
А в Україні, за його словами, на посади призначають осіб, які лише коли приходять у свій новий кабінет, починають цікавитися, чим вони тут будуть займатися і за що відповідати.
– Політичні партії ще перед виборами повинні показати своїм виборцям свій тіньовий уряд та його програму, щоби виборці могли визначитися. Проте в нас такого ніколи не роблять. Якщо би це було цивілізовано, то партія «Блок Петра Порошенка» мала би показати свій склад уряду, партія «Народний Фронт» – свій. І показати всім, а не тільки десь там, кулуарно. Але цього не відбувалося. Ми не знаємо, чому на посади міністрів потрапили саме ці особи, чи були якісь альтернативи, – каже голова правління Центру політико-правових реформ.