ЛМР в анкеті до Європейського інвестбанку подала неправдиву інформацію – юрист

Щоби отримати кредит від Європейського інвестиційного банку на вирішення проблеми зі сміттям, Львівська міська рада подала у заявці-анкеті неправдиву інформацію.

Про це сьогодні, 25 серпня, під час прес-конференції на тему: “Що Львівська міська рада планує зробити зі сміттям за кошти Європейського інвестиційного банку: відповідь Мінрегіонбуду та оцінка громадськості”, яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомила керівник юридичного відділу МБО “Екологія-Право-Людина” Ольга Мелень-Забрамна. 

– Подається неправдива інформація щодо того, що сьогодні робиться на полігоні ТПВ. Зокрема, вказується, що ми, згідно з ДБН пересипаємо сміття кожні два метри. Насправді, пересипання не відбувається, сміття складується, загоряється. Також вказали, що встановили систему відеоспостереження. Хоча недавно на прес-конференції в прес-клубі казали, що тільки планують запустити цю систему. Прикрасили анкету, щоби цей полігон вглядав не так жалюгідно, як він зараз виглядає, – юрист називає тільки кілька фактів, які не відповідають дійсності. 

Також, за її словами, ті дані, які подала міська рада, свідчать про безгосподарність та нефаховість в експлуатації полігону та в поводженні з твердими побутовими відходами. 

– Так, вказується, що на полігоні працює станція фізично-хімічної очистки інфільтрату. Але потужність цієї станції в десятки разів менша, ніж вона повинна була би бути. Вона, можливо, переробляє десять відсотків фільтрату, а решта, 90, йдуть у міські каналізаційні очисні споруди. В тій же анкеті вказано про встановлення свердловин для дегазації сміттєзвалища. А потім говориться, що вона не працює. Не працюють і моніторингові свердловини, тому що їх треба прочистити. Отже, і моніторингу не проводять, – каже Ольга Мелень-Забрамна.

 Також, за її словами, міська рада чесно зізналася, що на звалищі несанкціоновано сортують сміття ромська етічна меншина та місцеве населення.  

Львівська влада хоче отримати 35 млн євро для рекультивавції Грибовицького сміттєзвалища та 45 млн євро для спорудження екологічного комплексу з переробки твердих побутових відходів, куди входить завод з переробки відходів та полігон твердих побутових відходів, йдеться у заявці. 

– Що стосується рекультивації, то в анкеті-заявці вказується, які мають бути здійснені заходи, їхня тривалість та фінансування. А ось що стосується планів спорудження полігону та заводу, то інформації жодної не подається. Тобто за стільки років існування цієї проблеми немає конкретних пропозицій. Гроші ні на що банк давати не буде, – аналізує анкету-заявку юрист. 

Замість конкретних речей у цій анкеті зазначено, що у Львівської міської ради є звіт Міжнародної фінансової корпорації "Оцінка інфестиційних пропозицій для сектора твердих побутових відходів у Львові", який підготовлено в 2012 році за 99 тисяч гривень з міського бюджету. Тоді оцінювали пропозиції від потенційних інвсторів – двох компаній. Ці компанії хотіли закуповувати частину ТПВ для того, щоби спалювати або переробляти їх на паливо.  

Юрист акцентує на тому, що в цій же анкеті йдеться про підвищення тарифів за вивезення сміття і просить не забудавати, що банк дасть гроші в кредит, який потрібно буде повертати. Тоді як інфестори пропонували вкладати свої гроші. Хоча й обговорювали підвищеня тарифів. 

– У проекті написано, що "коли ми будемо мати інформацію, що нам нададуть кошти, то Львів планує залучити експертів ЄСБ до розробки техніко-економічного обгрунтування. Хоча цим займаються не експерти ЄСБ, а спеціальні експерті організації, – каже Ольга Мелень-Забрамна. 

Анкету, яку вона проаналізувала, їй надіслали з Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та  житлово-комунального розвитку України. 

– Мінрегіон надав нам анкету, яку подала Львівська міська рада для участі в конкурсі для отримання кредиту від Європейського інвестиційного банку за "Програмою розвитку муніципальної інфраструктури України". Аналізуючи анкету, яку подала міська рада на конкурс, можна сказати, що шанси у Львова невеликі, тому що анкета складена і написана досить непрофесійно. Там є досить багато недостовірної інформації. Взагалі виглядає, з аналізу цієї анкети, що місто не дуже собі уявляє, який саме завод сміттєпереробний чи сортувальний вони будуть будувати. Немає чіткого бачення, ніяких конкретних проектних пропозицій, – каже юрист. 

 Вона зауважила, що з відповіді Мінрегіону випливає – Львів вибрано з невеликого списку бенефіціарів. Але остаточного рішення про надання Львову кредиту ще не прийнято. Воно буде після того, як Мінрегіонбуд зробить фінансову оцінку ЛКП "Спецкомунтранс". 

– Але, як видно з анкети, справи у підприємства не такі вже й хороші, у них невеликі кошти на рахунках, є борги. А конкурс на отримання цих грантових коштів є досить великий, близько ста заявок-анкет було подано, – резюмує Ольга Мелень Забрамна.  

Завтра мешканці трьох сіл вийдуть на акцію проти подальшої експлуатації Грибовицьког сміттєзвалища,повідомили вони на прес-конференції.

Архіви