«Ейдос» у Львові назвав три партії, які є злісними порушниками закону

Найбільш злісними порушниками закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо протидії політичній корупції» в частині фінансування є «Батьківщина», «Свобода» та Аграрна партія України.

Про це сьогодні, 28 вересня, під час круглого столу на тему «Протидія політичній корупції «Гроші партій під контролем 3.0». Факти та особливості фінансового життя партійців», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив аналітик Центру «Ейдос», головний редактор порталу «Партійна каса» Сергій Адаменко. 

Він нагадав, що закон обмежив величину внеску для підтримання політичної партії.

– Тепер не може одна особа фінансувати політичну партію. Зробили обмеження. Для фізичної особи – 400 мінімальних заробітних плат або півтора мільйона гривень, для юридичної – 800 мінімальних зарплат або три мільйони гривень, – каже він. 

Проте політичні партії всіляко намагаються обійти цю норму. Найбільш гучним скандалом прославилася партія «ВО «Батьківщина». 

– Ця партія подала звіти, що така-то особа перерахувала партії 2 тисячі гривень. Але таких внесків і таких осіб було дуже багато, на кілька мільйонів гривень. Як вдалося з’ясувати, партія використала персональні дані осіб, які колись працювали спостерігачами на виборах, без згоди та відома власників, – нагадує він. 

Коли цю аферу розкрили, то розпочалося слідство. 

 – Особи, дані яких були використані, вже написали заяви до поліції. Вони підтвердили, що не давали кошти парії «Батьківщина». Але справа ще навіть до суду не дійшла. Розслідування кримінальної справи триває вже рік. А політична партія «Батьківщина» і надалі отримує гроші з державного бюджету, – зазначив експерт.

Партійці з ВО «Свобода» вирішили спросити собі життя і внесли на рахунок 2,3 млн гривень. А в звіті розписали, що внески зробили кілька осіб.

– Національне агентство з питань запобігання корупції звернулося до суду з вимогою розкрити банківську таємницю. Банківська таємниця була розкрита і там стало видно, що гроші вніс головний бухгалтер цієї партії. Суд затягнув справу до того моменту, аж поки не закінчився термін розгляду. Суддя винесла рішення, що було порушення, але через строк давності гроші не були конфісковані на користь держави, – говорить Сергій Адаменко. 

Що стосується Аграрної партії України, то вона використовувала кошти від іноземних компаній, що заборонено законом. 

– У законі передбачено, що якщо в партії виявили, що кошти були внесені всупереч законодавству, то партія має три дні на те, аби повернути їх особі, яка так невдало продемонструвала своє фінансове сприяння, – попереджає  аналітик Центру «Ейдос». 

І згадує випадок, коли на рахунок обласного осередку БПП «Солідарність» в Миколаєві було зараховано 40 тис гривень з кіпрських офшорів. 

– Ми виявили це. І вони зразу ж повернули ці кошти. Але НАЗК звернулося до суду. І суд вже не з партії, а з фірми-благодійника забрав до бюджету ці 40 тис гривень, – каже Сергій Адаменко

Він також нагадав, що закон передбачає, якщо хтось вносить кошти на рахунок партії, то він повинен прийти в банк і написати заяву, розроблену НАЗК. 

– Але це чомусь не працює. Ми виявили, що кожна політична партія відкривала рахунки в тих банках, де їхні партійці є власниками, – резюмує він. 

Архіви