Експерт: «Беркут» не мали права залучати 30 листопада

«Беркут» у ніч з 29 на 30 листопада не мав права застосовувати фізичну силу до євромайданівців. Спецпідрозділ взагалі не повинні були залучати у даній ситуації.

Про це повідомив сьогодні, 11 грудня, на прес-конференції правозахисник Дмитро Гудима.

Він зазначив, що згідно з пунктом 10 Правил застосування спеціальних засобів при охороні громадського порядку, відповідальність за організацію роботи із забезпечення законності застосування спеціальних засобів покладається на міністра внутрішніх справ.

За словами правозахисника, якщо міністр Віталій Захарченко знав про дії силовиків і схвалив дії екс-начальника київської міліції Валерія Коряка, який нібито віддав наказ, то у такому випадку вони обидва діяли як співучасники. «У даній ситуації і один, і другий є відповідальними за те, що відбувалося на Майдані. У такому випадку є підстави кваліфікувати їхні дії як перевищення службових повноважень за ч. 3 ст. 365 КК України», – заявив Дмитро Гудима.

Він зазначив: «Якщо люди не чинять опору працівникам міліції, просто тікають, стоять, лежать – жоден працівник спецпідрозділу не має права застосовувати проти них будь-яких засобів фізичного впливу взагалі. Відповідати зобов’язані абсолютно всі підрозділи, які були залучені, і той, хто цей наказ віддавав».

Крім того, Дмитро Гудима наголосив: «Немає жодного акту, який би регламентував можливість залучення «Беркуту» до допомоги місцевим органам у встановленні ковзанок і ялинок. Відтак, цей підрозділ взагалі не міг бути залучений. Я вважаю, що розгляд усіх цих «майданних» справ мав би починатися з притягнення відповідальності працівників КМДА, які на невиконання розпорядження про встановлення ковзанки вивезли техніку вранці 30 листопада».

Відтак, на думку правозахисника, відповідальність мають нести Віталій Захарченко, Валерій Коряк та бійці «Беркуту».

У ситуації, якщо міністр Захарченко не знав про дії силовиків, його відповідальність теж може бути кваліфікована за нормами Кримінального кодексу як службова недбалість, додав експерт. «Він не зміг організувати своїх підлеглих, які працюють у київській міліції, що вони його не інформують про залучення силової частини, тому він повинен нести за це відповідальність», – сказав Гудима.

Архіви