Для Львова війна була найбільш трагічною, – з панахиди за загиблими 1941 року

У Львові в приміщені музею «Тюрма на Лонцького» пройшла екуменічна панахида за загиблими під час масових розстрілів службами НКВС 1941 року та гестапо у 1941-1944 роках.

Участь у панахиді взяли представники духовенства, влади та громада міста.

«Моторошно тут стояти, на цьому без заперечення святому мученицькому місці. Світлини розміщені тут говорять самі за себе… У Бога є своя правда і погляд на ті історичні події», – зазначив митрополит Львівсько-Сокальської єпархії УПЦ КП Димитрій.

Владик Димитрій додав: «Нас виховували і вчили у різних міфах та ідеологемах, так що досі не можемо зрозуміти всієї трагедії. Лише коли примириться український народ, тоді ми перегорнемо сторінку, пов’язану з початком Другої світової війни. Для Львова ця війна найбільш була трагічною, бо починалася тут тричі. Сьогодення ще раз підкреслює, що недаремно наші діди і прадіди вмирали у тюрмах і концтаборах. Вони неодмінно стали святими мучениками».

 «Всі ми єдині. У різні часи були різні ідеології. Зараз ми бачимо, до чого це призвело. Істинна єдність можлива з Богом. Треба змінювати себе, навертати до Бога не сусіда, а себе. Наближення до Бога – найбільша вдячність тим, хто загинув», – зазначив Єпископ-помічник Львівської архиєпархії УГКЦ владика Венедикт (Алексійчук).

Нагадаємо, у 1939-1941 роках під час Першої радянської окупації в приміщенні знаходилася в’язниця №1, розрахована на 1500 осіб, а сусідній головний корпус займало обласне управління НКВС. Після нападу Третього Рейху на СРСР у 1941-1944 роках споруда використовувалася як слідча в’язниця гестапо, тут розміщувалися айнзац-групи СД. Тюремний двір був викладений надгробками зі старого єврейського кладовища. У 1944-1991 роках тут діяв слідчий відділ і слідчий ізолятор НКВС (НКДБ)-МДБ-КДБ СРСР.

Продовжується екуменічна панахида біля меморіального хреста на території історико-культурного ландшафтного комплексу «Цитадель».

Архіви