Біженцям в Україні відмовляють у 46% випадків

Дотримання Україною міжнародних норм про надання статусу біженця? Як живеться біженцям в нашому суспільстві? Якими є основні проблеми в системі надання статусу біженця в Україні та можливі шляхи вирішення таких проблем? Цим та супутним питанням було присвячено прес-конференцію, яка 20 травня відбулася у Прес-клубі.Технічним організатором заходу був благодійний фонд “Рокада” (Київ) у співпраці з УРБ за підтримки програми “Схід-Схід: партнерство без кордонів” Міжнародного фонду «Відродження».
2002-го року Україна приєдналася до Конвенції ООН про статус біженців, якій цього року виповнилося 60 років. Попри напрацьовану протягом шести десятиріч світову практику, а також досвід української системи притулку (яка, у різних формах, функціонує півтора десятки років), біженці та шукачі притулку в Україні й надалі стикаються із системними проблемами.

Директор БФ «Рокада»(Київ) Наталія Гуржій розповіла про УРБ та її діяльність з моменту створення. Вона нагадала: „УРБ є мережею неурядових організацій, які допомагають Україні, і, зокрема, – її державним органам, допомагати біженцям та шукачам притулку, виконуючи міжнародні зобов’язання України». Пані Гуржій також повідомила, що прес-конференція присвячена підсумкам зборів, що відбулися у Львові 19 травня 2011 року за участі членів УРБ та двох нових залучених організацій: Благодійної організації «Комітет медичної допомоги в Закарпатті» та громадської організації «Віра, Надія, Любов". На зборах обговорювалися правовий та соціальний захист біженців, досвід учасників, а також проходила розробка нових стратегій, форм та методів роботи з державними органами.

Сьогодні організації, які надають допомогу біженцям, стикаються із випадками, коли шукач притулку не може подати документи на статус біженця. Втім, навіть якщо йому/їй вдасться отримати офіційний статус біженця, на нього/неї чекають проблеми із працевлаштуванням та інтеграцією. У цілому, відсоток тих, хто отримав статус біженця, є вкрай низьким: згідно із даними українських державних органів, підтверджених управлінням Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН), у 2010 р. (з липня по грудень) було визнано тільки 10% поданих заяв (і цей показник є дуже високим порівняно із попередніми роками) – тобто, зі ста людей, які звернулися за притулком до України, лише десять його отримали юридично. Водночас, рівень відмов за формальними критеріями (тобто, без розгляду заяв по суті) досягає 46%, розповіла юрист ГО «Південноукраїнський центр молодих юристів» (м. Одеса) Марина Курочкіна. Україна є підписантом Конвенції 1951 року про статус біженця і несе повну відповідальність за шукачів притулку на своїй території. Вона назвала вже 6-річне реформування державних структур, що регулюють питання надання притулку, однією з причин, що призводять до неможливості реалізовувати допомогу біженцям в потрібному обсязі (зараз створюється Державна Міграційна Служба, положення про яку було затверджене Президентом лише у квітні 2011 року).

Керівник юридично-консультаційного центру профспілки „Солідарність” „Права людини не мають кордонів” (м. Львів) Наталія Дульнєва розповіла про проблеми, з якими стикаються правозахисні організації, що працюють з біженцями та шукачами притулку у Львівській, Волинській та Чернівецькій областях. Особливу увагу вона приділила проблемам, які постають перед шукачами притулку з Чечні. Часто трапляються також випадки недопуску юристів до затриманих біженців. Водночас, Наталія Дульнєва відзначила позитивний досвід співпраці у сфері захисту прав біженців із Чернівецькою міграційною службою.

Довідка

Українська рада з питань біженців – неформальне об‘єднання українських громадських організацій та благодійних фондів, які працюють для захисту прав та інтересів біженців та шукачів притулку. Члени Ради: БФ «Рокада» (м. Київ), БФ «Донецький фонд соціального захисту та милосердя» (м. Донецьк), БО «Комітет медичної допомоги в Закарпатті» (м. Ужгород), Міжнародна громадська організація «Міжнародний рух «Міжнародна Амністія в Україні», Міжнародний благодійний фонд охорони здоров‘я та навколишнього середовища «Регіон Карпат» (NEEKA), Фундація з натуралізації прав та прав людини «Сприяння» (м. Сімферополь), ГО «Вінницька правозахисна група», Юридично-консультаційний Центр профспілки «Солідарність» «Права людини не мають кордонів» (м. Львів), Профспілка «Солідарність» (м. Львів), ГО «Південноукраїнський центр молодих юристів» (м. Одеса), БФ «Карітас-Caritas», ГО Центр «Соціальна дія» (м. Київ), ХОБФ «Соціальна служба допомоги» (м. Харків), Громадська організація «Віра, Надія, Любов» (м Одеса).

Метою проекту “Від взаємодії до партнерства: нарощування потенціалу Української Ради з питань Біженців”, що здійснюється Благодійним фондом «Рокада» за підтримки Програми “Схід-Схід: партнерство без кордонів” Міжнародного фонду “Відродження” є поширення серед громадських організацій України успішних практик громадських дій, які сприяють поліпшенню правової та соціальної ситуації біженців та осіб, що шукають притулку в Україні.

Архіви