Бажання абітурієнта вступити на бюджет переважає над вибором спеціальності, – Опора

25 серпня в Україні завершується вступна кампанія до вищих навчальних закладів. Цього року скарг чи надто проблемних ситуацій спостерігачі не зафіксували. Проте відзначають, що на вступну кампанію вплинули нормативні недопрацювання.

Про це сьогодні, 21 серпня, повідомили представники громадянської мережі "Опора".

Як розповідає юрист «гарячої лінії» для абітурієнтів Наталія Радиш, цьогорічна подача документів до ВНЗ пройшла без черг, чому сприяла добре налагоджена система Єдиної державної електронної бази з питань освіти. Окрім того, цього року набагато краще спрацював електронний вступ, яким скористалося близько 30% абітурієнтів. Не було жодних серйозних збоїв, тому абітурієнти почали більше довіряти цій можливості подати документи. Також у 2013-му розширено перелік абітурієнтів, які можуть подавати електронні заяви: наприклад, вступники на медичний напрямок.

Але водночас в Опорі зазначають, що проблемою вступної кампанії стали нормативні недопрацювання.

«Цього року проблемою стало нарахування додаткових балів призерам Малої академії наук. Минулого року такої проблеми не було, оскільки там були однакові умови для зарахування як для олімпіадників, так і для призерів Малої академії наук. Цього року були внесені зміни до правил прийому, звузили перелік абітурієнтів, які мають право на додаткові бали. Право на додаткові бали тепер мають лише абітурієнти за умови відповідності секції, у якій вступник є переможцем, напряму підготовки. Але варто зазначити, що цієї відповідності секції напряму підготовки міністерство так і не затвердило, тому кожен навчальний заклад по-різному трактував цю норму», – говорить Наталія Радиш.

Другою проблемою, за словами юриста, стало внесення 31 липня до Інструкції по роботі з Єдиної державної електронної бази з питань освіти змін, згідно з якими навчальний заклад сам визначає, чи передавати надалі в інформаційну систему «Конкурс» дані на певному етапі. «Якщо раніше щодня приймальні комісії передавали ці дані, тобто коли оновлювалась система двічі на день, ця інформація там з’являлася. Зараз за замовчанням не передаються дані в систему «Конкурс». Відповідно, абітурієнти не мали інформації про те, скільки осіб, які знаходяться вище у рейтингу, принесли документи, і не могли орієнтуватися і оцінити свої шанси на четверту хвилю – конкурс оригіналів», – зазначають в ОПОРІ.

Наталія Радиш додає: «Ще одна проблема – неоприлюдення Міністерством освіти та іншими міністерствами наказів про визначення, розподіл державного замовлення. Міністерство доводить до відома лише навчальні заклади. Проте приймальні комісії деяких із них можуть подати до системи «Конкурс» завищені квоти, а потім, 30-31 липня, поставити справжні, які в деяких випадках були на 50% менше. Це насправді проблема для абітурієнтів.

Крім того, і під час подачі документів, і під час зарахування міністерство змінює обсяги державного замовлення. Ніде, окрім навчальних закладів, ці зміни не оприлюднюються».

Своєю чергою, спостерігач за вступною кампанією до ВНЗ, член координаційної ради ЛОО ВГО «Громадянська мережа Опора» Ірина Швець розповідає: «Неврегульованим досі залишається процес так званого добору на вільні державні місця. Деякі приймальні комісії телефонують абітурієнтам, які знаходяться нижче у рейтингу рекомендованих до зарахування, і пропонують їм донести оригінали документів. Інші ВНЗ просто систематично оновлюють списки рекомендованих до зарахування. Тоді абітурієнти можуть хоч трохи зорієнтуватися і зрозуміти, чи є у них шанс потрапити на конкурс оригіналів».

Крім того, вона повідомила, що досить часто бажання вступника потрапити на державну форму навчання переважає над тим, щоб обрати потрібний фах. «Бажання вчитися на бюджеті й отримувати стипендію превалює. Тому ми сходимося на думці, що міністерству вже час запровадити пріоритетність поданих заяв, коли абітурієнт при подачі заяви буде відмічати, яка спеціальність чи університет для нього є найбільш пріоритетними. Має переважати профорієнтація», – наголосила вона.

Архіви