2 квітня 2012 року в місті Червоноград відбувся круглий стіл «Транспарентність фінансових потоків у вуглевидобувному секторі та проблеми реструктуризації вугільної галузі в Україні», організований Інститутом сталого розвитку (м.Харків), Західноукраїнським медіа-центром «Нова журналістика» (м.Львів) спільно з Червоноградською міською радою.
Директор Інституту сталого розвитку Станіслав Ігнатьєв ознайомив учасників заходу з результатами проекту «Транспарентність фінансових потоків у вуглевидобувному секторі в Україні», який був реалізований цією організацією за підтримки міжнародного фонду «Відродження». Метою проекту є створення дієвих механізмів підвищення рівня транспарентності фінансових потоків у вугледобувному секторі в Україні, використовуючи інструментарій із забезпечення прозорості діяльності видобувних галузей (EITI). Згідно з результатами дослідження, видобування, транспортування та продаж кам’яного вугілля є найбільш непрозорими галузями видобувної промисловості в Україні.
Експерти західноукраїнського медіа-центру «Нова журналістика» оприлюднили результати моніторингу в рамках проекту «Громадський контроль за діяльністю органів виконавчої влади у сфері реструктуризації вугільної галузі в Україні».
Зокрема, програма «Вугілля України» передбачала низку заходів, присвячених реформуванню вугільної галузі України. Але публічного звіту профільних міністерств та відомств, які відповідали за впровадження її в життя, ніхто не почув, наголосили експерти.
Аудит, який провела Рахункова палата України показав, що в вугільній та торфодобувній промисловості в 2010 році: «ні міністерство, ні керівники, визначених до закриття шахт, не зацікавлені в припиненні господарської діяльності та передачі об’єктів на ліквідацію. Адже доки шахти працюють, держава дає гроші на підготовку їх до закриття. Однак, як виявлено в ході аудиту, отримані значні кошти використовуються на інші цілі. Під гаслом закриття нерентабельних підприємств створено схему розбазарювання та нецільового використання коштів державного бюджету з корупційними ознаками. З початку реструктуризації сума неефективно використаних коштів становить 1 млрд. 725 млн. 528 тис. гривень” .
Заступник голови Львівської територіальної організації профспілки працівників вугільної промисловості Антін Прокопик, зазначив, що зловживання в вугільній галузі сьогодні відбуваються за схемами оренди та концесії. Держава надає кошти на розвиток шахт, після чого їх передають в концесію. Всі шахти, які не підуть в концесію, планують закрити. За цією схемою були закриті шахта «Бендюзька» і «Візейска», де припинили вуглевидобудок, а кошти на засипання стволів не виділили. Це загрожує екологічною катастрофою: в будь-який момент підземні пустоти можуть рухнути, наголосив Антін Прокопик.
Після приватизації «Західенерго», воно суттєво зменшило закупівлю місцевого вугілля і на складах ДП «Львіввугілля» накопичилось 200 тисяч тонн незбагаченого вугілля та 13 тисяч тонн в залізничних вагонах. Центральна збагачувальна фабрика в Червонограді сьогодні приватизована, і власник не займається забезпеченням роботи підприємства. Складається парадоксальна ситуація: найприбутковіші частини енергетичної галузі передають в приватну власність, найзатратніше – залишається у власності державній, йшлося на круглому столі.
Держава сьогодні гарантує тільки виплату зарплат шахтарям, і зовсім не надає коштів на закупівлю нового обладнання. В той час, як збільшення продуктивності роботи, призвело би до зменшення необхідності дотацій на заробітну плату. В 2011-му році на ДП «Львіввугілля» через відсутність коштів на обладнання було введено в дію тільки 5 лав із запланованих 11-ти, наголосили учасники круглого столу.