Журналісти у Львові поскаржилися на тиск прокуратури і поліції

Після того як громадські організації, серед яких є і Львівська обласна ГО «Вибір», звернулися до Президента України зі скаргою на чинного мера Львова, прокурора Львівської області та начальника поліції області, на одного з активістів та його родину почали тиснути правоохоронці.

Про це сьогодні, 27 березня, під час прес-конференції, яка відбулася у Львівському прес-клубі, заявив шеф-редактор газети «Вибір – правозахисник Львівщини» та спецкор газети «Антикорупційний вісник» Павло Барнацький. 

За його словами, він завжди обстоював права лікарів-стоматологів, які вже третій рік виборюють своє право працювати у приміщенні третьої стоматологічної поліклініки. Проте місцева влада противиться цьому та не виконує рішення судів щодо виплати заробітної плати цим медикам. 

– 16 вересня 2018 року, коли Президент відвідав Львів, група журналістів зустрілася з ним і передала звернення, в якому просили вжити заходів. Проте Президент, замість того, аби втрутитися, передав нашу заяву прокурору та очільнику поліції області, – розповів Павло Барнацький. 

Після цього, як стверджує шеф-редактор газети «Вибір – правозахисник Львівщини» на нього і його родину почали тиснути. Дружину Павла Барнацького спробували звинуватити у нечесному веденні бізнесу. Одна з гостей, яка відпочивала у відпочинковому комплексі, що належить його дружині, звернулася зі заявою в поліцію. Гостя стверджувала, що  її дитина отруїлася під час перебування у відпочинковому комплексі, через що потрапила до лікарні. Павло Барнацький переконаний, що це – неправда. 

– На запит слідчого в лікарні відповіли, що ані ця особа, ані її дитина не зверталися за медичною допомогою, – сказав він. 

Проте, навіть попри такі очевидні факти, слідчі поліції все одно не закрили справу, а продовжують перевіряти неправдиву заяву. Такі дії правоохоронців  Павло Барнацький пов’язує зі своєю професійною діяльністю. 

Журналіст інформаційної агенції «Стоп корупції ТБ» Віктор Палас також стверджує, що і він постраждав від своєї діяльності.

– Одного разу вранці до мене прийшов молодий чоловік, представився працівником поліції Личаківського райвідділу поліції. Сказав, що перевіряє, чи я насправді тут мешкаю. Згодом виявилося, що є вказівка зібрати на мене компромат, оскільки останні чотири  роки я активно займаюся громадською журналістикою та висвітлюю певні факти корупції в органах місцевого самоврядування та органах влади, – розповів він. 

Віктор Палас зробив офіційний журналістський запит в поліцію, аби довідатися, для чого ж приходив працівник поліції. Але відповіді не отримав. Зате помітив, як час від часу його таємно супроводжують працівники поліції. 

Він продовжував займатися своєю професійною діяльністю. А про факти корупції, які виявив під час журналістських розслідувань, згідно зі статтею 214 КПК, повідомив прокуратуру. 

– Моє повідомлення про злочин перетворили на звернення громадянина, яке повернули в прокуратуру області, – дивується Віктор Палас.

Але деякі факти правоохоронці таки розслідують і передають до суду. 

– Зараз у Кам’янка-Бузькому суді слухають справу за моєю заявою. Посадова особа, щодо якої я виявив порушення, може бути притягнута до відповідальності. І ось нещодавно під одним з моїм постів у соцмережі хтось мені написав російською: «Скоро виріжемо всю твою сім’ю, а тебе залишимо наостанок». З цього приводу хочу сказати, що закон має бути для всіх – один. І за кожен злочин має бути покарання, – повідомив журналіст інформаційної агенції «Стоп корупції ТБ». 

За його словами, він звернувся до правоохоронних органів з проханням відкрити кримінальну справу щодо загроз його життю. Але кримінальну справу відкрили тільки після того, як суд зобов’язав своєю ухвалою зробити це. 

Кореспондент газети «Вибір – правозахисник Львівщини» Ігор Стецівка почав отримувати погрози після того, як виявив значні порушення у роботі дрогобицької міліції. 

– У 2015 році я та заступник голови громадської організації «Воля України» Лідія Надкернична проводили громадську експертизу роботи структурних підрозділів Дрогобицького міського відділу міліції. Ми виявили ряд грубих порушень. Через ці порушення начальника кримінальної міліції у справах дітей перевели на посаду дільничного. Але в нього залишився доступ у свій колишній кабінет. Тож він викрав наглядово-облікові справи неповнолітніх. Пізніше його спіймали з цими документами. А ми з Лідією Надкерничною почали отримувати погрози, – розповів він.

Кримінальну справу щодо погроз поліція відкрила тільки за рішенням суду. Але у 2017 році її закрила. Також, за словами Ігоря Стецівки, він отримує погрози від колишнього начальника слідчого відділу Дрогобицького відділу поліції.

– Це було сказано в такій цинічній формі, що не повірити в те, що він це може виконати, неможливо. Він сказав: «Я зроблю все, аби вашими кістками розбивали горіхи . Я поновлюся на посаді та до місяця часу знищу всіх, хто мені перешкоджав у Дрогобичі», – цитує погрози кореспондент газети «Вибір – правозахисник Львівщини». 

Поліція порушила кримінальну справу, яку передала до Державного бюро розслідування. Там Ігорю Стецівці відповіли, що складу злочину не вбачають. Йому довелося звертатися до суду, який вказав ДБР на склад злочину і ухвалив відкрити кримінальну справу знову.

Підсумовуючи, журналісти зазначили, що у всіх відомих їм випадках, коли службові особи погрожують працівникам ЗМІ, правоохоронні органи відмовляються реагувати на заяви постраждалих. Журналісти ечрез рішення судів змушують правоохоронців вносити відомості про загрозу життю медійників до єдиного реєстру. Але й тоді справи не розслідують. А журналісти не почувають себе в безпеці.

Архіви