Про це стало відомо на брифінгу у Прес-клубі на тему «Як держслужбовці-кандидати в народні депутати розмежовують свої службові і виборчі обов’язки?» 21 серпня 2012 року.
Зі 167 кандидатів-мажоритарників, які зареєструвала ЦВК на Львівщині, 6 – держслужбовці. Прес-клуб з 13 до 16 серпня подав письмові запити у Львівську облдержадміністрацію та інші органи влади, де працюють кандидати, аби з’ясувати, чи взяли ці державні службовці відпустку на час виборчої кампанії. Запити стосувалися заступника голови Львівської державної адміністрації Михайла Янковського, директора Львівського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України Володимира Загорського, начальника Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства Анатолія Дейнеки, заступника начальника головного управління соціального захисту населення Львівської облдержадміністрації Оксани Яковець, керівника апарату Бродівської РДА Михайла Коб’ялковського, голови Самбірської РДА Івана Білака.
Керівник медіа-проектів Прес-клубу Роман Шостак повідомив: «Прес-клуб отримав такі відповіді. Михайло Янковський перебуває в неоплачуваній відпустці з 15 серпня до 26 жовтня 2012 року. На усний, уточнюючий, запит про номер і дату розпорядження голови ЛОДА М. Костюка згідно з яким його заступник М. Янковський пішов у неоплачувану відпустку, Прес-клубу повідомили, що це розпорядження – №354/0/8-12. Але такого розпорядження на сайті ЛОДА немає. Крім того, Янковський є керівником робочої групи зі сприяння проведення чергових виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року. Розпорядження про це за №278 від 3 травня 2012 року підписав голова ЛОДА. На усний запит Прес-клубу в головному управлінні з питань внутрішньої політики, преси та інформації ЛОДА відповіли, що замість Янковського обов’язки голови робочої групи виконуватиме заступник голови ЛОДА Іван Груник. Однак розпорядження голови ЛОДА про призначення головою робочої групи Івана Груника замість Михайла Янковського наразі немає».
З відповідей ЛОДА на запити Прес-клубу стало відомо, що Володимир Загорський планує взяти відпустку з 3 вересня до 23 жовтня. Анатолій Дейнека подав заяву про відпустку з 20 серпня на увесь період передвиборчої агітації. Оксана Яковець вже перебуває у відпустці з 13 серпня до 26 жовтня. Коб’ялковському надано частину невикористаної відпустки тривалістю 13 календарних днів, яка триватиме з 13 серпня до 20 вересня включно. Головний спеціаліст відділу адміністрування державного реєстру виборців апарату ЛОДА Наталія Тлємішок, кандидат у нардепи у виборчому окрузі № 119, перебуває у відпустці з 20 серпня до 26 жовтня 2012 року. Щодо Білака немає письмової відповіді, а усно в ЛОДА повідомили, що голова Самбірської РДА піде у відпустку. Однак жодного документального підтвердження цих відповідей від органів влади немає на їхніх сайтах.
Координатор ГО «Гармонія і порядок» Дмитро Гудима: «Розпорядження голови ЛОДА про створення робочої групи на період виборів передбачає, що Михайло Янковський очолює цю групу. Але проблема в тому, що жодного положення про робочу групу немає. І як діяти в ситуації, коли немає голови, і він взяв відпустку, ким має бути керована ця група – невідомо. Інформація від ЛОДА про те, що Іван Груник, нібито, заступає Михайла Янковського на посаді голови групи, не вписується у правове поле, бо Груник навіть не є членом робочої групи. Правильний юридичний шлях – в розпорядження голови ЛОДА мають бути внесені зміни. І проблема існуватиме доти, доки не буде положення про робочу групу. Там має бути чітко врегульовано, хто очолює групу, які повноваження має, як ці повноваження передають іншій особі, якщо керівник відсутній.
Щодо відповідей, то цікава інформація про дати відпусток. Початок відпусток дивним чином майже збігається з датами журналістських запитів. Журналісти подали запити, і всі держслужбовці вирішили піти у відпустку.
У законі про вибори народних депутатів є дві цікаві статті. Стаття 76 встановлює обмеження про ведення виборчої агітації, друга – гарантії для діяльності кандидатів. Згідно з першою, кандидатові не може бути відмовлено у наданні відпустки, якщо він просить про неї. Але це положення не зобов’язує кандидата брати відпустку. Стаття 74 передбачає, що агітація не може здійснюватися органами влади. Працівники також не можуть вести агітації, крім випадків, коли вони є кандидатами в депутати. Але якщо службовці ведуть агітацію в робочий час, то за що вони отримують зарплату? Політичні декларації влади мали би бути втілені – кандидати мали би йти у відпустку, але цей вихід уже не для цієї виборчої кампанії».
Керівник інформаційно-аналітичного відділу ЛОГО «Комітет виборців України» Оксана Кузенко: «Ст.74 Закону України «Про вибори народних депутатів» закладає нерівність можливостей між кандидатами в депутати. Усі, хто постраждали від цього і вважають, що мають нерівний доступ до ведення виборчої агітації, можуть оскаржувати ці дії державних службовців у суді».