22 листопада 2011 року у Львівському прес-клубі з ініціативи Громадського консорціуму виборчих ініціатив відбулося громадське обговорення виборчої реформи в Україні. Обговорити основні аспекти виборчої реформи у Львові зібралося понад 30 експертів, журналістів, представників політичних партій та громадських організацій, інформують організатори.
Як повідомив Олег Ільків, член правління Львівської обласної організації Комітету виборців України, метою подібних обговорень є залучення якнайширшого кола експертів громадянського суспільства, а також представників усіх зацікавлених сторін до процесу реформування виборчого законодавства, створення умов для ефективного діалогу між законодавцями, громадськими експертами, виборцями і суб’єктами виборчого процесу, а також вироблення рекомендацій до виборчого законодавства.
Голова Всеукраїнської громадської організації «Комітет виборців України» Олександр Черненко презентував дані загальнонаціонального експертного опитування, в якому було задіяно понад 500 експертів, щодо їх бачення основних положень виборчого законодавства. «Результати проведеного опитування дозволяють говорити про те, що переважна більшість експертів у регіонах виступає за необхідність перегляду виборчої системи, за якою обирався парламент 2006 та 2007 років. Більшість експертів схиляється до того, що на парламентських виборах має забезпечуватися можливість голосування не за закриті партійні списки, а за конкретних кандидатів від партій та самовисуванців. Зокрема, ідея переходу на пропорційну систему з відкритими партійними списками від партій та незалежних кандидатів була схвалена майже 38% опитаних експертів». Він також звернув увагу, що прийнятий парламентом Закон України «Про вибори народних депутатів України» місить антиконституційні положення, які необхідно усунути.
На думку виконавчого директора Львівської обласної організації КВУ Оксани Дащаківської, ця виборча реформа не сприймається виборцями як справедлива. А це, зі свого боку, буде демотивувати виборців від участі у виборах або змушувати їх віддати свій голос за 100 – 200 гривень. «Політична фрустрація виборців загостриться, що може призвести до зростання напруги у суспільстві і недовіри до того складу парламенту, який буде обрано».
Цікаве дослідження презентував представник Львівської обласної організації Народного Руху України Олександр Ганущин. У вже вищезгаданому Законі про вибори він знайшов положення, які надають достатньо велике поле для маневру. Зокрема, Центральна виборча комісія у Донецькій області може утворити від 21 до 23 виборчих округів, у Луганській області – від 11 до 12 виборчих округів, у м. Києві – 12-13 виборчих округів. Крім того, виборці, які будуть голосувати за кордоном (438 877 осіб за даними ЦВК станом на 31.10.2011р.), будуть розпроділені між виборчими округами м. Києва, і відповідно кількість виборців у цих виборчих округах буде перевищувати допустиме законодавством відхилення від середньої кількості.
Представник Громадянської мережі ОПОРА Олександр Неберикут вважає, що «ступінь недовіри до влади в Україні є набагато вищим, ніж, наприклад, у європейських країнах. І нещодавно прийнятий Верховною Радою закон про вибори народних депутатів України замість того, щоб вирішити цю проблему, консервує політичну ситуацію в країні».
Усі думки висловленні під час заходу увійдуть до загального аналітичного звіту за підсумками громадських обговорень, який буде передано до Адміністрації Президента України, Верховної Ради України, Міністерства юстиції України, іншим зацікавленим установам та особам.
Учасникам обговорень було презентовано видання «Виборча реформа для всіх і для кожного», в якій висвітлено основні проблемні моменти виборчої реформи в Україні з огляду на вітчизняні традиції та міжнародний досвід.