За смичок батько відомої віолончелістки Ольги Шутко продав автомобіль

Щоби купити смичок до віолончелі, тато відомої української віолончелістки Ольги Шутко, а на той час студентки консерваторії, продав автомобіль «Москвич».
Про це сьогодні, 5 січня, під час прес-зустрічі, яка відбулася у Львівському прес-клубі, розповіла Ольга Шутко.

– І його друзі весь час питали: «Покажи нам той патик, який ти купив за «Москвич». На той час це були дуже великі гроші, – згадує вона.
Цей смичок купували до віолончелі, якій понад 200-300 років.

– На ній не написано, хто її зробив і коли. Але це – інструмент рідкісного тембру. Її часто називають «медова віолончель», – розповідає чоловік Ольги, скрипаль Остап Шутко.

Натомість він також грає на скрипці, яку змайстрував невідомий європейський майстер кілька сотень років тому. 

– Я грав багато років на скрипці, яку виготовив український майстер Степан Мельник з Івано-Франківська. А зараз я граю на скрипці, яку мені подарували в Маріуполі, – каже він.

Історію про те, як цей інструмент потрапив до Остапа Шутка, скрипаль розповідає так:– Після концерту до мене підійшла жінка і каже: «Я хочу вам подарувати інструмент». Я поставився до цього скептично, тому що мені неодноразово після концерту пропонують інструменти, кажуть, що це – Страдіварі, потім приносять, а там написано: «Stradivarius, made in Czechoslovakia». І мені так незручно людині сказати: «Не треба мені вашого Страдіварі». Тому що людина щиро вірить, що у неї Страдіварі, і вона хоче мені зробити подарунок. Але наступного дня в мене була зустріч зі студентами університету, а ця жінка поруч живе, тож я передзвонив, прийшов до неї додому. І з’ясувалося: її батько був відомим у Маріуполі музикантом, засновником музичної школи і з Німеччини під час війни привіз два інструменти. Батько давно помер, вона – не музикант. А ті інструменти зберігалися на дачі біля Азовського моря. Їх довелося повністю реставрувати. Один інструмент я потім продав, а інший мені припав до душі. Там не написано, що це за майстер, – говорить Остап Шутко.

При цьому додає, що європейські скрипкові майстри визнали, що це дуже хороший інструмент, хоча хто його зробив, не визначили. 
Також скрипаль вважає, що в Україні є багато хороших майстрів. Проте їх дуже мало знають.

– У  2013 році я вперше провів у Львові виставку музичних інструментів та аксесуарів. З’їхалися найкращі майстри, які виробляють струнно-смичковий інструмент не тільки з України. Приїхали виробники зі Словаччини, з Польщі, Німеччини. У нас є дуже багато майстрів, які в Кремоні вчилися і роблять хороші скрипки. І одна з проблем – про них ніхто не знає або знає дуже-дуже вузьке коло людей. І завданням було – вивести цих майстрів з тіні, зробити хорошу рекламу для них. Виставка була успішною. І була надія, що я її організовуватиму щороку. Але стався Майдан, війна, ніхто не хоче приїжджати. А в мене були вже попередні домовленості з музеєм Страдіварі в Кремоні, що вони інструменти привезуть. Але наразі все відклалося, – підсумовує Остап Шутко.

Довідка 
Остап Шутко народився у Львові в родині музикантів (його мати – Лідія Шутко також видатна українська скрипалька, народна артистка України). У 14 років Остап Шутко виступив як соліст з симфонічним оркестром Львівської філармонії і з того часу постійно концертує.
 
Він навчався в Національній музичній академії у Львові, в школі Гілдхол у Лондоні і в Національнії музичній академії України в Києві.  
 
Остап Шутко є лауреатом міжнародних конкурсів, а також стипендіатом багатьох стипендій і нагород.
 
З 1999 до 2007 рр. викладав у Національній музичній академії України, був наймолодшим викладачем за всю її історію.
 
Остап Шутко виступає як соліст та камерний виконавець в усій Європі. Він  випустив 10 компакт-дисків.
 
Заснований ним концертно-продюсерський центр «Індивідуаліс» організовує Міжнародний незалежний музичний конкурс «Індивідуаліс», виставку музичних інструментів та аксесуарів «Індівідуаліс»; здійснює проект «Сеностріс» та багато інших.
 
Більше 200 дітей в Україні отримали стипендії від Остапа Шутка.
 
Остап Шутко концертує також з дружиною Ольгою (віолончель) і дітьми – Назаром, Андрієм і Романом.


12 січня у Львівській обласній філармонії відбудеться їхній концерт, де родина Шутків виступить у повному складі під акомпанемент академічного оркестру «Віртуози Львова».

Архіви