Якщо працівники редакції евакуювалися з дітьми за кордон

Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ. На запитання відповідає медіаюрист проєктів Тернопільського прес-клубу Ігор ФЕДОРЕНКО.

 «Частина працівників редакції виїхала за кордон з дітьми. Як правильно це оформити? Чи здійснюється членам колективу оплата праці в такому випадку, чи потрібно  їм писати  заяви на відпустки?».

  – Багато підприємств зіткнулося тепер з проблемою від’їзду працівників в більш безпечні області України або взагалі за кордон. У більшості випадків працівники виходять на зв’язок через кілька днів після від’їзду, але інколи ні. Можливість звільнення працівника за прогул без поважних причин, згідно пункту 4 частини 1 статті 40 Кодексу законів про працю України неможливе, якщо нез’явлення на роботі пов’язане з виїздом, причиною якого є бойові дії, але і зберігати за ним середній заробіток немає підстав.

У випадку, коли працівник не з’являється на роботі і причини та  його місцезнаходження невідомі, до з’ясування обставин можна табелювати як відсутність з умовним позначенням “НЗ” (“відсутність з нез’ясованих причин”), або “І” (“інші причини неявки”).

Якщо працівник повідомив про свій від’їзд, і не має можливості працювати дистанційно та не звільняється за власним бажанням, можна надавати відпустки, які надаються за згодою між роботодавцем і працівником.

За сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік. Воєнний стан не є підставою для надання відпустки без збереження заробітної плати.

«Карантинна» відпустка у відповідності до ст.84 КЗпП України може бути надана на весь період карантину і не включається у загальний термін, встановлений частиною другою цієї статті – 15 днів. Незважаючи на воєнний стан, карантин триває до 31 березня 2022 року.

Для надання відпустки без збереження заробітної необхідна заява працівника. Роботодавець не має права відправити працівника у відпустку без збереження заробітної плати з власної ініціативи.

Також може бути надана щорічна відпустка, як основна, так і додаткова, передбачені розділом 2 Закону України “Про відпустки”.

Таким чином є можливість використати «карантинну» відпустку, щорічну відпустку та 15 діб відпустки за власний рахунок.

Верховна Рада України прийняла Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», яким, зокрема, буде врегульована і ситуація з від’їздом працівників, причиною якого є бойові дії. На жаль, станом на 20 березня 2022 року цей закон ще не було опубліковано.

Консультації надаються в рамках виконання проєкту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики» 

Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – [email protected]

Архіви