Вибори до місцевих рад повинні бути мажоритарними – Дащаківська

Комітет виборців України вважає, що вибори до місцевих рад повинні проходити за мажоритарною системою, оскільки лише за такої умови депутати зберігатимуть зв`язок із громадою, котра їх обрала. Про це сьогодні на засіданні прес-клубу заявила виконавчий директор ЛОГО «Комітет виборців України» Оксана Дащаківська.

«Депутати, які потрапили у ради міст за пропорційною виборчою системою продемонстрували, що не готові працювати з виборцями. Здебільшого на запити виборця, депутат має завжди відмовку: я подібних обіцянок не давав, а, мовляв, обіцяла партія. У результаті виборець залишився наодинці зі своїми проблемами. Лише мажоритарні вибори до рад міст дозволять зберегти зв`язок між виборцями і депутатами. Виборець повинен знати кого обирає, з ким працює, а депутат має бути відповідальним перед тими, хто його обрав», – зазначила О.Дащаківська.

Водночас вона додала, що мажоритарна система найоптимальнішою є власне для виборів у ради міст, а районні та обласні ради варто обирати за пропорційною системою. Також, за словами О.Дащаківської, зміни мали б торкнутися й законодавства щодо обрання міських голів. «Міськими головами ставали ті, хто набирав просту більшість голосів. Проходили люди, за яких проголосували 17%-27% виборців. Комітет виборців України переконаний, що необхідно, аби міських голів обирали за системою абсолютної більшості. Це суттєво підсилить легітимність міських голів та їх відповідальність перед громадою», – додала представник КВУ, зазначивши, що у такому разі, звичайно, не оминути проведення мерських виборів у два тури.

Окрім того, на думку експерта, варто розвести у часі проведення виборів парламентських та місцевих.

Проте, думку представника КВУ не зовсім поділяють діючі депутати місцевих рад. За словами депутата Львівської міської ради, заступника голови ВО «Свобода» Василя Павлюка, не можна залишати державу без політичної структуризації. «Мажоритарка – не панацея, вона не додасть відповідальності», – переконаний В.Павлюк. Він наголосив, що варто місцеві вибори проводити за змішаною системою (50 на 50 – пропорційна система і мажоритарна), а також запровадити зміни у законодавстві, за якими так звані регіональні партії та громадські організації зможуть змагатися за представництво у місцевих радах. Представник ВО «Свобода» переконаний, що найважливіше запровадити чіткий механізм відкликання депутата.

Голова фракції «Пора» у ЛМР Петро Адамик вважає, що про мажоритарні вибори варто говорити лише, коли йдеться про ради сіл чи маленьких міст (населення менше 100 тисяч осіб). Він підтримав колегу, що в обласних центрах місцеві вибори треба проводити за системою 50 на 50. «Ніколи Верховна Рада не відпустить місцеві вибори на повну мажоритарну. Ті, що зараз є у ВРУ просто не готові до цього. І допоки є десять законопроектів про вибори, жоден з них не пройде», – зазначив П.Адамик.

Своєю чергою депутат Львівської обласної ради Богдан Кук переконаний, що місцеві ради повинні обиратися виключно за пропорційною системою, але з відкритими списками. «Застерігаю від мажоритарної системи, оскільки пройдуть багаті люди, які зможуть собі забезпечити обрання», – зауважив він. 

Нагадаємо, напередодні спікер Верховної ради Володимир Литвин заявив, що місцеві вибори в Україні відбудуться 27 березня 2011 року.

Натомість керівники Партії регіонів прийняли рішення про ініціювання виборів до місцевих органів влади на 31 жовтня 2010 року. Як заявив голова парламентського комітету з питань правосуддя Сергій Ківалов, таку ініціативу прийнято, «щоб не порушувалася Конституція». За його словами, Верховна Рада повинна прийняти зміни до виборчого законодавства про систему виборів у місцеві органи влади 50 на 50 (пропорційна система і мажоритарна – ред.), за винятком сільрад, де має бути чиста мажоритарка", – заявив Ківалов.

Архіви