У Тернополі, Чернівцях, Луцьку і Кам’янець-Подільському органи місцевого самоврядування вчинили помилки, які можуть мати юридичні наслідки для ВПО.
Нормативно-правові акти деяких місцевих рад містять неправильні визначення внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Про це йдеться у дослідженні локальних політик і програм про те, як ВПО долучені до життя громад, яке провели в межах програми «Єднання заради дії», пише Dailylviv.com.
Так, у Луцькій територіальній громаді їх назвали “вимушено переселені особи”, в Кам’янець-Подільській ТГ – “тимчасово переселені громадяни”, а в Тернопільській ТГ – “біженці”.
Власні назви дали внутрішньо переміщеним особам ще у трьох територіальних громадах: “вимушено переміщені у зв’язку з військовою агресією рф проти України” (Кременчуцька ТГ); “переміщені з тимчасово окупованої території України та районів
проведення антитерористичної операції” (Київська, Ужгородська, Вінницька ТГ); “внутрішньо переміщені з тимчасово окупованої території в Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі” (Чернівецька ТГ).
Також Деякі місцеві нормативно-правові акти містять суперечливі положення, Наприклад визнають, що їхня дія поширюється на внутрішньо переміщених осіб, і при цьому містять підстави для відмови особам, які не надали документ, що засвідчує адресу місця реєстрації на території громади. Водночас відповідними переліками таких НПА не передбачена навіть можливість надати довідку про взяття на облік ВПО.
Це стосується, зокрема, Ужгородської, Хмельницької, Червоноградської, Кропивницької територіальних громад.
Нагадаємо, що в Україні статус ВПО регулюється Законом України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII (з наступними змінами). Згідно з цим Законом, ВПО мають право на отримання державної реєстрації, соціального захисту, житлового забезпечення, освіти, охорони здоров’я, працевлаштування та участі в політичному житті країни.
Інші назви внутрішньо переміщених осіб, такі як “біженці”, “переселенці”, “вимушено переміщені особи“, “переміщені з тимчасово окупованої території України” тощо, можуть бути неточними, неправильними або навіть образливими для ВПО. Також вони можуть створювати плутанину, непорозуміння та дискримінацію щодо прав і потреб внутрішньо переміщених осіб.