Військові закликали ЗМІ не інформувати ворога

Військовослужбовці Львівського обласного військового комісаріату закликали журналістів висвітлювати інформацію про перебіг АТО з дотриманням певних правил, аби не розголошувати даних, які допомагають ворожій стороні визначати місце знаходження українських солдатів.

Сьогодні, 3 липня, під час круглого столу «Журналістика і війна: роль ЗМІ і громадських організацій в інформаційній безпеці держави» офіцер Західного регіонального медіа-центру Міноборони України, підполковник Володимир Скоростецький звернувся до присутніх представників львівських медіа із рекомендаціями, як подавати інформацію про перебіг АТО, аби не зашкодити військовим у гарячих точках.

Він пояснив, що під час ведення війни неприпустимо розповсюджувати інформацію про дислокацію військових частин у зоні АТО, називати прізвища командирів, кількість особового складу та кількість і якість оснащення військ озброєнням та технікою, а також повідомляти про переміщення військових підрозділів під час виконання завдань.

«Розповсюджуючи таку інформацію ви повідомляєте ворогу, де, коли і у якому стані перебувають наші солдати у зоні АТО. У них є свої аналітики, вони регулярно моніторять відкриті джерела інформації, не треба їм допомагати», – заявив підполковник Скоростецький.

Не варто також оперувати цифрами, особливо коли мова йде про кількість виведеної зі строю військової техніки, кількість вбитих та поранених з боку української армії, бо ворог не повинен знати про успіх чи невдачі своїх дій, вважає офіцер.

Керівник Західного регіонального медіа-центру Міноборони України, підполковник Олександр Поронюк закликав журналістів не показувати у своїх матеріалах трупи загиблих  солдатів, за можливості, навіть не використовувати слово «труп» у текстах, а замінити його на «загиблий», «вбитий» чи «тіло».

«Тиражування фото чи відео з понівеченими тілами покійників деморалізує не тільки солдатів, їхні родини, а й людей загалом. Після такого зрозуміло, що жодна матір не захоче, аби її син потрапив на службу у зону АТО», – заявив Поронюк.

Він також закликав журналістів не тиражувати відео чи фото, які  виставляють у мережі терористи чи російські ЗМІ, особливо якщо це стосується полонених ворогом українських солдатів. Такі дії розраховані на повну деморалізацію тих, хто сьогодні може захищати територіальну цілісність України, вважає військовий.

Водночас присутні на обговоренні офіцери просили журналістів використовувати у своїх матеріалах інформацію з офіційних джерел, уникати непрофесійних коментарів політиків та чиновників.

«Всі ми пам’ятаємо, яких наслідків набула розтиражована ЗМІ заява одного відомого політика про те, що у зоні АТО загинули десятки хлопців з Львівщини, і яку реакцію викликали ці слова у матерів військовослужбовців, які зараз проходять навчання на Яворівському полігоні», – зауважив підполковник Олександр Поронюк.

Поронюк закликав журналістів користуватись офіційними повідомленнями, які надають офіційні медіа-центри ЗСУ: прес-центри АТО, РНБО, прес-служби Міноборони та регіональні медіа – центри Міноборони.

Представник прес-центру у зоні АТО офіцер української армії Олексій Дмитрашківський, який долучився до розмови з допомогою телефонного зв’язку звернувся до тележурналістів з проханням не показувати загальні плани дислокації військових у зоні АТО.

«Я маю прохання: не показуйте загальні плани, коли в кадр потрапляє місцевість, де дислокуються війська, це допомагає нашому ворогу визначати, де ми знаходимось», – заявив Дмитрашківський.

Архіви