Створюючи конфлікти під час об’єднання територіальних громад, політики намагаються ізолювати людей у межах своєї комунальної квартири, щоби вони билися за межу і не думали, що відбувається в середині держави.
Про це сьогодні, 23 вересня, під час публічних дебатів на тему: «Конфлікти під час об’єднання територіальних громад на Львівщині і способи їх вирішення. Особливості перших виборів у 15-ти новостворених громадах», які відбулися у Львівському прес-клубі, заявив президент Всеукраїнської асоціації магістрів державного управління, Народний Рух України Василь Куйбіда.
– Наша мета – створити конкурентоспроможну державу. Державник, який працює в органах управління, зобов’язаний провести потрібні реформи і взяти відповідальність на себе. Політик буде їх уникати, бо він думає категоріями наступних виборів. І замість того, щоби державники розпочали реформу, політики переклали цю реформу на місцеве самоврядування і на громадські організації, – вважає він.
Василь Куйбіда зауважив, що весь процес об’єднання територіальних громад – це конфлікт по вертикалі.
– На рівні територіальних громад є конфлікт. Бо частина виступає за об’єднання, частина має протилежну думку. Є конфлікт на рівні між громадами, коли об’єднуються і треба визначити центр громади. Одні вважають, що у них, інші – що у них. Третій конфлікт – уже на районному рівні. І тут додаються інтереси районної ланки управління. Бо при об’єднанні багатьох територіальних громад щезає район, йде укрупнення районів. І тому значна частина районних управлінців дивиться як себе зберегти. Якщо на рівні територіальної громади в основі конфлікту лежить власність та очікування надання послуг і їх відсутності, то вже на районному рівні додається зацікавленість у самозбереженні. Далі йде конфлікт в обласній раді. І так вибудовується вертикаль конфліктів аж до Верховної Ради. І ми бачили конфлікт 31 серпня, коли намагалися внести зміни до Конституції, які би мали уможливити глибоку децентралізацію, – пояснює ситуацію політик.
На його думку, причина конфліктів полягає в тому. що законодавець захотів об’єднати два різні процеси, які можуть мати різні цілі.
– Один процес – це створення дієздатних територіальних громад. Другий – це створення ефективних адміністративно-територіальних одиниць. Суб’єкти цих процесів різні. Коли йдеться про об’єднання територіальних громад, до чого тут обласна рада, чи обласна адміністрація чи Адміністрація Президента? Це – наш вибір. А коли йдеться про створення дієздатних адміністративно-територіальних одиниць, то принципи визначає держава, – каже він.
Василь Куйбіда згадав, як громада свого часу об’єдналася, взялася вирішувати проблеми одного окремого району Львова. І з цього рішення виник Сихівський район – як адміністративна одиниця.