Український ринок комерційної нерухомості виходить з кризи повільніше, ніж іноземні

«Саме ринки комерційної нерухомості дуже сильно постраждали під час кризи в усіх країнах», – повідомив 8 жовтня під час прес-конференції у Львові з нагоди 16 Міжнародної конференції Центральноєвропейської мережі асоціацій фахівців з нерухомості CEREAN віце-президент Російської гільдії ріелторів Олександр Романенко.

Він зазначив: «Навіть такі міста, як Москва, де рівень вакантних офісних площ до кризи ніколи не перевищував 1%, постраждали. У 2008 році у Москві стало 17% вакантних комерційних, цього року їх кількість уже скоротилася до 7%. Орендні ставки впали у багатьох торгових центрах на 50%, і це дало можливість орендарям домовлятися на нових умовах з орендодавцями. У Санкт-Петербурзі ситуація схожа із московською. Проте складніша ситуація із торговими площами, бо Петербург є першим містом в Росії за кількістю торгових площ на одного мешканця. Тому вакантних торгових площ є дійсно багато».

За словами О.Романенко, країни Центральної Європи мали теж складну ситуацію із ринком комерційної нерухомості. «Особливо це відчули країни Прибалтики. Наприклад, у Ризі орендна плата сьогодні покриває лише вартість комунальних послуг, і навіть при цьому є дуже багато порожніх приміщень, – прокоментував фахівець – Проте, якщо подивитися на більш стабільні країни: Німеччину, Францію, Швейцарію, то побачимо позитивні тенденції, які дозволяють зробити висновок, що наступний рік буде достатньо стабільним із невеликим ростом, відтак через рік-два можна сподіватися більшого росту активності на ринку комерційної нерухомості».

Президент Асоціації фахівців з нерухомості України Андрій Шульга прокоментував ZAXID.NET : «Україна дещо запізнюється з проявом кризових явищ, у нас криза почалася на рік пізніше, ніж в інших країнах. Тому тенденції виходу з кризи теж запізнюються. У 2009 році Росія виросла на 9% у цінових діапазонах угод з нерухомістю, Європа – на 8-12%, Китай – 20-25%, а Україна не продемонструвала росту».

А.Шульга додав: «Ми очікуємо, що за підсумками 2010 року Україна продемонструє динаміку росту як за кількістю операцій з нерухомістю, так і щодо цінових діапазонів на всі види нерухомості, зокрема на комерційну нерухомість, яка найшвидше відновлюється і виходить з кризи».

За його словами, вакантність комерційних, зокрема торгових площ, в Україні низька. «У великих містах, як Київ, Одеса, Львів, заморожені об’єкти добудовуються саме з тієї причини, що з’являється потреба у додаткових комерційних площах», – сказав А.Шульга.

Архіви