Польська організація «Реституція Кресів» повідомила на своїй сторінці в інтернеті про те, що подала два позови до судів у Києві та Луцьку про повернення майна, яке належало приватним особам, полякам, до 1939 року.
Про це сьогодні, 20 листопада, під час прес-конференції на тему «Проблема реституції в Україні та шляхи її вирішення», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив головний редактор громадсько-політичного видання «Голос народу Івано-Франківщини» Віталій Чорненький.- За тією ж інформацією, до волинського та київського судів підготовлено понад 700 позовів щодо повернення майна, яке належало полякам до 1939-го року. Наразі ці два перших позови – пробні. Вони подивляться, як зреагують суди і наша країна в цілому, – каже він. А стало таке можливим, за словами політолога Ореста Гриненка тому, що Україна, єдина із країн-членів колишнього Варшавського договору, дотепер не прийняла закон про реституцію. – Це питання піднімалося у 1991 році, потім у 2003-му. Тоді була прийнята угода щодо репресованих громадян України, – каже він. Орест Гриненко зауважив, що всі інші країни ще на початках дев’яностих років прийняли закони про реституцію згідно зі своїми законами та Конституціями. Тобто колишнім власникам, які втратили своє майно внаслідок радянської агресії та війни, було відшкодовано майно у різні способи, які передбачило їхнє законодавство.
– Польща заборгувала власникам десь близько 25 мільярдів американських доларів. Вони виплатили більше половини цінними паперами та іншими дивідендами, які є в їхньому законодавстві. Набагато далі пішла Чехія – вони повністю реструктуризували борги власникам, – каже він. А ось Україна робить вигляд, що нічого не відбувається. І саме через цю страусину позицію ми можемо мати великі проблеми. Орест Гриненко також наголосив, що організація, яка буцімто має намір відсуджувати в України та українців майно та землі, створена лише півроку тому. А заснувала її партія, яка дуже лояльна до Кремля. – Зараз члени цієї організації активно працюють в архівах у всіх прикордонних містах України, – каже він.Голова Всеукраїнського об’єднання «Голос»
Ростислав Гудзінський вважає, що Україна мусить прийняти свій закон про реституції на тих умовах, які вигідні нашій країні. А тим, хто претендує на нібито своє колишнє майно, доведеться виконувати наші закони. – В Європі дуже поважають закони, – резюмує він.