Учасники АТО на Львівщині не поспішають в санаторії. Хоча мають право

Демобілізовані учасники АТО не поспішають скористатися своїм правом відпочити та оздоровитися в санаторіях. Тільки близько сорока бійців побажали поїхати на лікування, хоча Львівській області мають надати майже півтори тисячі путівок.

Про це сьогодні, 3 липня, під час прес-конференції на тему:

«Соціальний захист та підтримка, лікування та реабілітація демобілізованих, осіб, постраждалих під час АТО та Революції  Гідності», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив директор департаменту соціального захисту населення Львівської облдержадміністрації Василь Мартиняк.

За його словами, на сьогодні в області мешкає 2 540 демобілізованих учасників АТО.
– Виплачено 19 млн гривень 158 сім’ям загиблих учасників АТО. 20 родин, родичі яких загинули під час Революції  Гідності, отримали 2 млн 410 тисяч гривень. І 98 учасників АТО отримали різну одноразову матеріальну допомогу, загалом – на 45 тисяч гривень, – каже він.

Також 3 315 учасників АТО користуються різними видами пільг. Це і 85-відсоткова знижка за оплату комунальних послуг, і безкоштовний проїзд та інше. Ще 1 845 учасників АТО та членів їхніх родин, які мешкають у Львові, звільнені від плати за утримання будинків.
– 172 учасникам АТО призначено допомогу з безробіття, мінімум – 3900 гривень на одну особу. Але людям шукають роботу, перенавчають, – каже Василь Мартиняк.

Щодо забезпечення житлом,  то в області є 174 родин загиблих, які потребують його.
– На область вже надано 40 млн  гривень на закупівлю квартир. Стовідсотково всі люди, які стоять на черзі в районах, отримають житло. Крім цього, закуплено житло для 15 родин загиблих учасників АТО та 12 квартир надано Міністерством оборони у Липниках, – звітує  директор департаменту соціального захисту населення Львівської облдержадміністрації.

За словами директора Львівського обласного центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді Ярослава Бордіяна, кожен день кількість осіб, які підпадають під демобіліцізації, збільшується, але працівники усіх соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді опікуються всіма родинами демобілізованих. Тим більше, що майже у всіх родинах ростуть діти.
– До чотирьох років – це 282 дитини, від 4 до 18 – 884 дитини, – каже Ярослав Бордіян.

За його словами, основний вид допомоги, який надають родинам та учасникам АТО, – це психологічна допомога. Але крім того, допомагають збирати різні довідки, надають юридичну допомогу та радять як відпочити.
– На базі медичного закладу у Винниках працює «єдине вікно». І за цей час за психологічною допомогою звернулося 86 осіб. Найбільш активно звертаються за допомогою львів’яни. Але також звертаються і учасники АТО з Яворівського, Бродівського районів, з Франківської та Тернопільської областей, – каже Ярослав Бордіян.
Усім мобілізованим, з перших же днів, видають пам’ятку, куди його родина може звернутися за допомогою, поки він виконує свій обов’язок і захищає цілісність України.

Як повідомила заступник директора департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації Ірина Микичак, для того, щоби чітко володіти ситуацією, медики формують свій реєстр учасників АТО, які є демобілізованими.
– Станом на 24 червня в цей реєстр вже внесено 678 учасників АТО, які мешкають у Львові та Львівській області, та 190 осіб, які є членами сімей загиблих учасників АТО, – каже Ірина Микичак.

За її словами, госпіталь інвалідів війни і репресованих імені Юрія Липи, який розташований у Винниках, є базовим для надання допомоги демобілізованим пораненим. Але і в районних лікарнях є спеціальні палати для цих бійців.
– Більшість з хлопців, що повернулися з війни, мають складні комбіновані травми, потребують спеціального доступу до палати та ортопедичні ліжка, – каже Ірина Микичак

Станом на 24 червня в госпіталі у Винниках проліковано 91 демобілізованого учасника АТО.

За словами Ірини Микичак, зараз є дуже багато бійців, які не звертаються за допомогою ні до кого, а закриваються у своїх проблемах.
– Не секретом є те, що хлопці повертаються у різних станах і потребують не тільки психологічної, але й спеціалізованої психіатричної допомоги. Тому ми звертаємося за допомогою і до священиків, і до соціальних служб, щоби вони радили бійцям звертатися до фахівців. З серпня 2014 року до сьогодні в психіатричних стаціонарах проліковано 214 учасників АТО, – каже Ірина Микичак.

Водночас вона зауважила, що так звана цивільна медицина займається тільки тими учасниками АТО, які вже демобілізовані. Бійців, які ще не є демобілізованими, обстежують та лікують військові лікарі у військових медичних закладах.

Архіви