У судах тепер будуть прес-секретарі та перекладачі з суддівської мови на зрозумілу

Відтепер у всіх судах України мусить бути або прес-секретар, або уповноважений суддя-спікер, який зобов’язаний надавати всю інформацію ЗМІ.

Про це сьогодні, 11 жовтня, під час круглого столу на тему: «Взаємодія представників мас-медіа із судами. Сучасні моделі співпраці преси і судових установ у США та країнах Європи», який відбувся у Львівському прес-клубі, який відбувся у Львівському прес-клубі, повідомила заступник керівника проекту «Справедливе правосуддя» Наталія Петрова.

– У лютому 2015 року з’їзд суддів України схвалив Стратегію розвитку судової влади. І серед напрямків цієї стратегії є удосконалення комунікації судової гілки влади з громадянами та ЗМІ. І цей з’їзд зобов’язав у судах запровадити посади прес-секретарів або там, де мало суддів чи невеличкий суд, визначити суддів-спікерів, які би були уповноваженими спілкуватися зі ЗМІ, особливо у резонансних справах, – каже вона.

Вона нагадала, що зараз упроваджені нові правила роботи журналістів під час судових засідань.
– Зараз вже не треба писати листі, не треба нікого просити, нікому кланятися. Єдине, що треба бути вихованими людьми, прийти за 5-10 хвилин до початку, налаштувати камери, щоби не переривати процес, – каже вона.

Суддя Львівського окружного адміністративного суду, член ради судів Олександр Сасевич каже, що до відкритості суддів підштовхнув Майдан.

– Події Майдану показали, в тому числі, й проблеми судової гілки влади. Судова влада була консервативна і закрита. Ми це визнаємо. Ми знаємо, що коли ви, журналісти, зверталися до судді, вам казали: «Без коментарів, беріть рішення, читайте, там все написано». Сьогодні ми визнаємо, що це – помилка.  Тому на сьогодні рада суддів одним із найпріоритетніших напрямків своєї діяльності вважає покращення своєї комунікації, в  тому числі і зі ЗМІ. Всі рішення, які приймаються Радою суддів України, є опубліковані на сайті «Судова влада України» в розділі «Рада суддів», – каже він.

Також, за його словами, створений прес-центр судової влади.

– Ми його з нуля почали створювати. Є проблеми, в першу чергу, матеріальні. Але він працює. Один з перших вагомих результатів – висвітлення розвитку кримінальної справи щодо подій на Майдані. Всі журналісти могли прийти до суду, була організована окрема кімната, де вивели монітори. Такого раніше не було, – каже Олександр Сасевич.

Також він помітив, що журналістам та й іншим особам, які далекі від юриспруденції, важко розуміти юристів.
– Тому запроваджений новий інститут суддів-спікерів. Це перекладач з юридичної термінології на загальнодоступну мову, – каже суддя.

За словами Наталії Оленченко, головного спеціаліста прес-центру судової влади, якщо представники ЗМІ не зможуть отримати коментар чи пояснення від голови суду чи прес-секретаря на місці, наприклад у Львові, то вони можуть звернутися до Києва в прес-центр судової влади і там це питання допоможуть вирішити. 

– Також є можливість показувати судові засідання он-лайн в youtube. Представники громадських організацій або журналісти зможуть звернутися до прес-центру, повідомити, що буде розглядатися справа, яка, на їхню думку, матиме значення для України. І є технічна можливість транслювати цей судовий процес на каналі youtube, щоби будь-який громадяни міг спостерігати за справою, – каже вона.

Довідатися, хто є прес-секретар або суддя-спікер в тому чи іншому суді можна на веб-порталі http://court.gov.ua/ на сторінці певного суду.
Контакти прес-центру судової влади:

тел.: /044/277-76-34,  /044/ 277-76-33,  /044/277-76-69e-mail: [email protected]

Архіви