У спецпенсіонерів забрали пенсії лише до кінця року

У Львівській області проживає 10 тисяч 250 спецпенсіонерів, тобто осіб, які отримують пенсію згідно зі спеціальними законами. На думку спеціалістів, це невелика кількість людей, лише 1,4% від загальної кількості пенсіонерів у Львівській області.
Про це сьогодні, під час прес-конференції у Львівському прес-клубі на тему: "Пенсійна система України сьогодні та перспективи її розвитку" повідомила начальник головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області Галина Недзельська.
За її словами, середня величина пенсії держслужбовця – 2 600 гривень, працівника державного ЗМІ – 2 794, науковця – 2 977 грн, прокурора – 5 735 гривень.  Всі ці спецпенсії мають бути скасовані новим пенсійним законом, який очікують з дня на день. На жаль, сьогодні він не був внесений у порядок денний Верховної Ради.
– Сьогодні у Верховній Раді зареєстрований законопроект №2767, який передбачає запровадження накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та єдиних принципів нарахування пенсій. Він передбачає, що пенсії будуть виплачуватися з трьох джерел: солідарного, накопичувального та державного рівня, – Галина Недзельська пояснює з яких джерел будуть формуватися майбутні пенсії.
З 1 січня 2017 року передбачається запровадження накопичувальної системи. Обов’язково це стосуватиметься осіб, яким на цей час не виповниться 35 років. Особам, які досягнуть цього віку, але не перевищать 55 років, буде запропоновано взяти участь, але їх не змушуватимуть.
– Розмір внеску перший рік буде становити 2% від заробітку кожного працівника. З кожним наступним роком буде збільшуватися на один відсоток і у 2022 році  становитиме 7%. При цьому роботодавець буде платити менше. Якщо ми візьмемо на сьогодні бюджетну установу, яка нараховує і сплачує 36,3%, то у 2022 році це буде 31,3. А з людини зараз утримується 2%, а буде утримуватися 7%, – пояснює вона.
З 2016 року планується запровадження професійної накопичувальної системи. В законопроекті передбачено 5 осіб категорій, які будуть брати участь у цій системі. Це особи, які працюють за списком №1 (особливо шкідливі та особливо важкі умови праці) та за списком №2 (шкідливі умови праці), особи, які мають право на пенсію за вислугою років (працівники освіти та медицини), жінки-трактористи та машиністи і державні службовці та прирівняні до них категорії.
– На сьогодні порядок відшкодування пільгових пенсій виглядає так. Наприклад, людина пропрацювала за списком №2 і їй призначається пенсія на 5 років швидше, ніж за досягненням пенсії за віком. При цьому цей період, ці 5 років, підприємство, на якому ця особа працювала, відшкодовує пенсійному фонду кошти, незалежно, чи та особа там зараз працює чи вже ні. Новим законопроектом передбачається, що роботодавцю буде збільшений відсоток сплати страхового внеску, але він буде платити підвищений відсоток лише за тих працівників, які на даний момент працюють на підприємстві, – каже Галина Недзельська.
Але поки новий закон ще не прийнятий. Зате в Україні вже з 1 квітня цього року відбулися деякі зміни у виплаті пенсій.
Так, як повідомила заступник начальника головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області  Руслана Іванкова, з 1 квітня і до 31 грудня цього року не виплачуватиметься пенсія пенсіонерам, які працюють на спецпосадах. 
– Це держслужбовці, народні депутати, судді, прокурори, помічники народних депутатів, податківці, митники, журналісти державних та комунальних ЗМІ. Їм пенсія в період з квітня до кінця цього року не виплачується. Ця норма є тимчасовою. Людина має право вибору: або залишається працювати, або ж звільняється і отримує пенсію. Ця норма не поширюється на тих осіб, які є інвалідами 1-2 групи, інвалідами війни 3 групи, учасники бойових дій і члени сімей загиблих військовослужбовців. Ці нововведення зачепили 1 700 осіб, які працюють на цих спецпосадах, – каже вона.
Також деяких інших пенсіонерів, які все ще працюють, і у яких дещо вища пенсія, обмежено у пенсійних виплатах. 
– Для них передбачено, що в період роботи їм виплачується пенсія, в розмірі 85% призначеного розміру. Це стосується тільки тих пенсіонерів, в яких розмір пенсії перевищує півтора розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Тобто 1 423 грн. 50 коп. Це також не стосується пенсіонерів, які є інвалідами 1-2 групи, інвалідами війни 3 групи, учасниками бойових дій і членами сімей загиблих військовослужбовців. Але з 1 січня 2016 року всі пенсіонери будуть отримувати пенсію в повному розмірі, – заспокоює Руслана Іванкова.
Також з 1 квітня поетапно змінюється вік жінок, які претендують на пенсію на пільгових умовах. Тобто з 45 років до 50 років змінюється вік жінок, які претендують на пенсію за списком №1. Або ж з 50 до 55 поетапно змінюється вік для жінок, які працюють за списком №2. Тобто щороку вік змінюється на півроку – додається. Також змінюється загальний стаж для чоловіків і жінок, які будуть виходити на пенсію на пільгових умовах – щороку додається по півроку.
– Якщо чоловік претендує на пенсію за списком №2, має відпрацьованих 12 з половиною років у шкідливих умовах, його загальний стаж до 1 квітня необхідний був 25 років, тепер цей стаж змінюється на 5 років і стає 30 років. Для освітян та медиків так само загальний стаж змінюється поступово до 2024 року на п’ять років, – пояснює основні зміни Руслана Іванкова.
Крім того, пенсійний фонд розробив електронну систему ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню
– Реєстр застрахованих осіб – це автоматизований банк відомостей, який створений для ведення єдиного обліку фізичних осіб про заробіток, страхові внески, відомості про страховий стаж роботи, пільгові умови праці та інші відомості, які необхідні для призначення пенсій, – каже начальник управління надходження, прогнозування платежів, обліку застрахованих осіб та контрольно-перевірочної роботи Наталія Лужецька.
За її словами, кожна особа має можливість контролювати відомості, які роботодавець подає до системи персоніфікованого обліку. Тут відображений заробіток,з якого сплачені страхові внески, коли саме вони сплачені. Щоби отримати доступ до нього, треба зареєструватися на веб-порталі http://portal.pfu.gov.ua/User/<wbr />Account/Register.
– Для реєстрації потрібно взяти заяву про реєстрацію громадянина у системі надання електронних послуг і звернутися до пенсійного фонду, в якому особа перебуває на обліку. В самій заяві зазначаються персональні відомості про особу: прізвище, ім’я, по-батькові, ідентифікаційний код. І ці відомості вносяться до системи електронних послуг. Працівник опрацьовує відомості і надає розписку застрахованій особі, в якій є так званий код заяви. Саме цей код заяви необхідний для реєстрації на порталі, – каже Наталія Лужецька.
Після реєстрації на порталі особа отримуватиме всі необхідні дані на свою електронну скриньку. Причому ці дані будуть знеособлені – без зазначеного імені та прізвища і ідентифікаційного коду, щоби ніхто не міг ними скористатися. 

Архіви