У Львові презентували книгу про переселенців «Знедолені? Нездоланні!»

Вимушені переселенці, які покинули все на тимчасово окупованих територіях України, є сильними і нездоланним.

 Про це сьогодні, 16 вересня, під час прес-конференції на тему «Як переселенці з Криму та Сходу України збудували нове життя на Львівщині та в інших регіонах України. Відеопрезентація книги історій внутрішньо переміщених осіб «Знедолені? Нездоланні!», що відбулася у Львівському прес-клубі, заявила автор ідеї книги, виконавчий директор Інституту демократії ім. Пилипа Орлика Світлана Єременко.

– Чомусь переселенців уявляють людьми, які стоять під церквою з простягнутою рукою, постійно очікують допомоги від держави чи місцевих громад. А насправді це не так. В різні регіони України переїхало багато активних осіб, які не тільки вижили та облашувалися на новому місці, але й створили свій бізнес або громадські організації, влилися в місцеві громади, – каже вона.

Директор Інституту демократії ім. Пилипа Орлика наголошує, що переселенці – це не тягар для місцевих громад, а нова потуга та сили для розбудови нової України.

Це підтверджує і радник Міністерства соціальної політики України з питань внутрішньо переміщених осіб у Львівській області Оксана Яковець. За її словами, тільки до Львівської області приїхало сімдесят відсотків переселенців з вищою освітою. Це – лікарі, економісти, юристи, технічні фахівціі.  
Саме тому, за словами Світлани Єременко, виникла потреба у виданні книги історій про успішних переселенців.

– Ми не ставили спеціально умову, але так вийшло, що книга об’єднала в собі редакторів, авторів, укладачів та оформлювачів з усієї України. Так, редактор-укладач Ірина Черниченко, журналістка з Донецька, яка переїхала до Вінниці. А дизайнер – Костянтин Ковалишин зі Львова. П’ятеро журналістів, які писали нариси, – переселенці, – розповідає вона.

Оксана Новікова, одна з героїнь книги «Знедолені? Нездоланні!», переселенка з Криму, яка зараз мешкає у Львові, каже, що її кликали знайомі та друзі від Донецька до Тернополя.

– Ще 10 березня 2014 року ми відправили наших дітей до Львова до наших друзів. Тому що ми боялися, що буде ще гірше. Тому ми й опинилися у Львові. Ми неочікувано отримали підтримку не тільки від друзів, але й від зовсім незнайомих людей, – розповідає вона.

Оксана Новікова – одна з тих, яка не зверталася за допомогою до держави чи громади. Вона, успішний бізнесмен у Криму, залишила там все, згорнула бізнес і розпочала нове життя у Львові.

За її словами, її родина сподівалася, що така ситуація триватиме недовго. Проте зараз дуже добре себе почуває у Львові і складає плани на майбутнє.

Одна з героїнь книги, Марія Михайленко, скрипалька за освітою, коли переїхала з Луганська до Чернігова, спочатку влаштувалася на роботу двірничкою. Хоча вже зараз за фахом працює і вона, і її чоловік. Але на початках не гребувала ніякою роботою.

Представник ГО «Країна вільних людей» Надія Хоменко знайшла себе в допомозі своїм співвітчизникам-переселенцям.

– Ми їх вивозили з тих територій та допомагали переїхати в інше місце. Звісно, люди є різні. Хтось зміг знайти себе Україні. а в когось не вистачило сил далі боротися, вони були роздушені морально. Але навіть вони не збираються повертатися додому. Майже всі знайшли роботу, – розповідає вона.

Надія Хоменко зараз мешкає у Львові, її діти вчаться у львівських навчальних закладах. І вже не бажають переїжджати в будь-яке інше місто. 
Книга «Знедолені? Нездоланні!» розповсюджується безкоштовно. Також її можна побачити і прочитати в інтернеті на сайті http://idpo.org.ua/ 

Архіви