У Львові презентували громадський рух «Чесно», гаслом якого є «Фільтруй Раду!».

Як розповіла одна із координаторів руху Світлана Заліщук на сьогоднішній прес-конференції, рух «Чесно» започатковано 29 жовтня 2011 року під час акції «Фільтруємо парламент за 24 години!» – рівно за рік до парламентських виборів в Україні.

За словами Світлани Заліщук, метою руху є активізація суспільства, щоб очистити майбутній парламент від недостойних депутатів. Символ кампанії – часник, як засіб дезінфекції та боротьби з нечистою силою.

Учасники Руху розробили для кандидатів громадські критерії доброчесності, за якими проводитимуть аналіз. Потенційних кандидатів перевірятимуть на незмінність політичної позиції відповідно до волевиявлення виборців, непричетність до корупційних дій, відповідність задекларованих доходів та майна стилю життя, відсутність фактів порушень прав і свобод людини, особисте голосування в парламенті, відвідання не менше 75% засідань Верховної Ради України.

Спільно з журналістами та громадськими активістами учасники Руху перевірять нинішніх і майбутніх депутатів на відповідність цим критеріям.

Учасники Руху будуть публічно вимагати у політичних сил визнати громадські критерії та не допустити до участі у виборах тих кандидатів, які їм не відповідатимуть.

Учасник Партнерства Новий Громадянин Олег Рибачук наголосив, що громадський рух «Чесно» не є короткочасною ініціативою.

«Вона не згасне після виборів, тому що ми ставимо перед собою двояку мету. Перша мета вже частково досягнута, – мається на увазі, що вже є українські партії, які публічно визнають критерії руху «Чесно» і публічно публікуватимуть всі свої списки, і якщо якийсь кандидат не буде відповідати критеріям, то він буде знятий зі списку. Подібну кампанію провели у Румунії в 2005 році, де вони із 225 кандидатів відфільтрували приблизно 96, що є дуже великим успіхом. Румунські колеги нам говорили, що якщо з’явиться хоча б одна партія, яка публічно визнає наші критерії, то ми практично досягли свої цілі. Адже в Україні почнеться те, чого ніколи досі не було в Україні – конкуренція на зовсім інших принципах», – пояснив Олег Рибачук.

Він додав, що учасники руху аналізуватимуть лише «прохідних» кандидатів. Загалом до виборів ГР «Чесно» хоче вивчити діяльність 2,5-3 тис. потенційних кандидатів у депутати до ВРУ.

«Для нас важливіша не кількість відсіяних кандидатів і не ця аналітична робота, а спроба привчити українське суспільство до того, що потрібно уважно відноситись до свого вибору і контролювати свого обранця протягом всієї каденції», – наголосив Олег Рибачук.

Результатом громадського аудиту стане «барометр доброчесності» кандидатів, з яким зможе ознайомитись кожен виборець на сайті руху «Чесно».

Координатором громадського руху «Чесно» у Львові став Олег Мацех. Він зазначив, що для активної участі у русі «Чесно» залишив посаду голови обласної організації політичної партії «Громадянська позиція» (Гриценка).

«Починаємо чесно працювати з себе», – прокоментував своє рішення Олег Мацех.

Він додав, що у Львові до громадського руху «Чесно» приєдналися Мирослав Мартинович, Тарас Возняк, Отар Довженко, Вікторія Садова, Ірина Подоляк та «багато інших відомих львів’ян».

«Для себе я бачу якийсь сенс лише в подібних ініціативах. Бо те, що відбувається зараз у парламенті – наслідок настроїв у суспільстві, у державі. Сьогодні рух «Чесно» – це суспільний запит. Починається переосмислення самих себе та тих, кого ми обираємо до влади», – сказав Олег Мацех.

Архіви